2011’de Sosyal Medyaya “Siyaset” Karışacak Mı?

Fotoğraf: NTVMsnbcSosyal medya ve siyaset diyince akla ilk gelen ismin Barack Obama olması bir tesadüf değil. Obama, seçim kampanyasında sosyal medyayı mükemmel bir şekilde kullandı ve geleneksel siyasi kampanyaların da çehresini değiştirecek bir adım atmış oldu. O günden sonra sadece küresel değil, yerel seçim kampanyalarının bazılarında da sosyal medya kullanıldı. Peki 2011 yılında gideceğimiz seçimlerde sosyal medyaya siyaset karıştıracak mıyız?

Bu yazıda sosyal medyanın siyaset ile ilişkisi üzerine genel bir değerlendirme ve 2011 seçimleri ile bağlantısı üzerinde durulacaktır.

Son yerel seçimlerde etkisini çok fazla göremesek de, ben 2011 yılı seçimlerinde sosyal medyanın etkin şekilde kullanılacağını hatta kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sosyal medya gerçekten güçlü bir mecra ve bürokrasi dostu siyasilerimiz de bunun farkına varmak zorunda!

Son zamanlarda Twitter kullanan siyasilerin sayısı iyice arttı. Milletvekillerinin, genel başkanların, bakanların, başbakanın ve cumhurbaşkanının Twitter’a katılmaları ile siyasileri Twitter’da daha çok görür olduk. Elbette bu giriş ile bazı acemilikler yaşandı. Bazı siyasiler hesaplarını e-bülten yayınlamanın ötesinde kullanmazken, bazıları da müstehcen tweetlerle bizi şaşırttı.

Nasıl kullanılırsa kullanılsın, sosyal medyada aslolan çift taraflı iletişim. Hesap sahibi siyasetçi, karşısında birilerinin olduğunu, bu birilerinin geleneksel medyadaki gibi sadece dinleyen olmadığını görmeli, karşılıklı iletişim kurduğunu bilmeli.

Çift tarafa ek olarak; Twitter, Facebook, FriendFeed gibi sosyal ağlar ile iş daha da hızlandı. İletişim çift tarafın da ötesinde, çok daha hızlı ve gerçek zamanlı gerçekleşir hale geldi. Bir tweet yazar yazmaz, saniyeler içerisinde geri bildirim almak mümkün.

Peki siyasetçi sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Bu soruya 1-2 paragrafta cevap vermek mümkün değil. Genel hatları ile şunları söyleyebiliriz:

Sosyal medyada siz yok, sen var. Daha samimi, daha gerçekçi, anında geri bildirim alınan bir ortam var. Önceden sadece siyasetçi konuşur, biz dinlerdik; şimdi biz konuşuyoruz, siyasetçi dinliyor. Dolayısıyla siyasetçi, bu ortama ayak uydurmalı. Sosyal medyada siyasetçi, tıpkı diğer kullanıcılar gibi kural koyan değil; kurala uyan konumunda. Kullandığı aracın dilini iyi bilmeli, iyi anlayıp konuşabilmeli. Konuşan kişi danışmanı değil; kendisi olmalı. Tweet “Genel başkanımız şurada” dememeli… Hatta, siyasetçi gezdiği yerleri, mitingleri, ziyaretlerini akıllı telefonu ile çekip hesaplarında paylaşmalı. İnsanlara, üzerinde konuşacakları bir şey vermeli, onların görüşlerini almalı.

Twitter’ı ele alalım… Twitter’daki en büyük güzellik belki de karşınızdaki kişinin artık ulaşılabilir oluşu. Çünkü sadece @tekbirsimge ile o kişiye soru sorabiliyor, görüşlerinizi iletebiliyorsunuz. Bu kişi de bunu görerek görüşünüze cevap verebiliyor. Bu yönüyle ikna etme oranı daha yüksek. Bu, siyasetçi için de çok büyük bir olay. Bu sayede siyasetçi seçmenini dinleme, oy alma konusunda fikir sahibi olma imkanına sahip olabiliyor. 140 karakterde derdimizi anlatıp, sorumuzu soruyor ve kendimizi önemli hissedebiliyoruz.

Sosyal medya sayesinde insanlar seçim kazanıyor, bizde seçim kampanyaları eski düzen devam ediyor. Halen her yeri bayrakla donatıyor, afişler asıyor, meydanlarda rakiplerimize bağırıyoruz. Meydanlarda adam toplamaya ek olarak, sosyal medyada kendi kitlemizi oluştursak, o an mitingde olmayan yığınla insanı o dakika sosyal medyada yakalayabiliriz. Çünkü artık günümüzün büyük çoğunluğu sosyal medyada (bilgisayarı da geçtim) geçiyor.

Sosyal medya ve siyaset ile ilgili yazılara devam edeceğim. Dizi halinde, daha detaylı yazılar yine bu sayfalarda olacak.

Bonus İçerik: 2010 yılında yapılan İngiliz seçimleri ve sosyal medya ile ilgili BBC Türkçe’nin haberi. Haberde İngiliz siyasilerin sosyal medyada nasıl ti’ye alındığı, sosyal medya ve seçmen davranışı üzerinde duruluyor.

2 Yorum

 • Haluk Mesci dedi ki:

  Ali, ‘sosyal medya’ bir oxymoron:

  Medya zaten sosyaldir.

  Haluk Mesci

 • Ali Erkurt dedi ki:

  Hocam, söylediğiniz gibi medya zaten sosyal ancak popüler tanımı ile “sosyal medya” denen bu “dünya” için bir genelleme yapmayı amaçlamıştım. Kusurum var ise affola :)

  Saygılar.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.