2014’te #SosyalMedya Nasıl Geçti? (GEÇMEDİ)

Dertliyim mi desem, kederli mi? Mutluyum mu desem, huzurlu mu? Sosyal medyanın marka ve ajans ilişkisinde yeni bir evreye girdiği 2014’te başımızdan hakikaten ilginç olaylar geçti. Bu olaylar kimi zaman stratejilerimize yansıdı, kimi zaman canımızı sıktı. Ben de aklımda kalanları yazmak istedim.

Kendi adıma 2014 yılı güzelliklerle dolu ve beklentilerimin karşılığını aldığım bir sene olarak geçti. Tabii sosyal medya reklamcılığı yapan bizler için bu sene pek çok faktör devreye girdi. Cins, ilginç, acayip diyebileceğimiz bazı durumlarla karşılaştık. Bu durumları aklımda kaldığı kadarıyla aşağıda toparladım:

Milli Piyango İdaresi Sosyal Medya Yarışmalarını Yasakladı

MPİ, sosyal medyanın hızlı ve ani değişen dinamikleri sonucu ortaya çıkan sıkıntıları ve mağduriyetleri önlemek amacıyla, sadece kurumsal siteler üzerinden promosyon izni vermesi siyasi bir karar olarak nitelendi. Çünkü MPİ bu kararı aldığı sıralarda Türkiye’de tapeler patlamış, özellikle Twitter’dan ve YouTube’dan bu tapeler yayınlanmaya başlamıştı. Böyle olunca MPİ’nin kararı “sosyal medyaya bir darbe de MPİ’den geliyor” algısı yarattı. 2014’te MPİ iznine tabi yarışmaları sadece kurumsal ve mikro siteler üzerinden yapabildik.

Peki ajanslar olarak ne kadar etkili işler yaptık? MPİ bu kararı aldıktan sonra Facebook uygulamaları yerine mikrositelerden ses getirebilecek işler yaptık mı? MPİ’nin kararı işlerimizi ne derece etkiledi? Kararla ilgili bir adım attık mı? Ajans ya da marka olarak bu kararın iptali için girişimde bulunduk mu? Yoksa kararı öğrenince “OLLOH KOHROTSON SONO MPİ!!!” diye sadece tweet atmakla mı kaldık? Düşünelim.

50 TL’ye Trending Topics Listesi Suistimal Edildi

Türkiye’de sosyal medya kimi zaman sallapati bir halde gidiyor. Kimimiz sadece sosyal medya ateşini harlamakla görevli, kimimiz o ateşe bir pet şişe su boşaltmakla. Strateji olmadan sosyal medya reklamcılığı yapamayacağımızın farkına daha iyi vardık sanıyorum. Vardık ama bu sefer de uyanık birileri Twitter’da harekete geçti. Sen elektrik faturasını ödeyen bilinçli vatandaş olarak takılırken, birileri senin ödediğin parayla kaçak elektrik kullanmayı abarttı. Evet, 50 liraya TT’ye (Gündem) konu sokan kaçak elektrikçilerden bahsediyorum. Bu arkadaşlara para veren de, bu işi yapmaya devam eden de bu sektöre zarar veriyor.

Twitter bunun farkında mı? Bununla ilgili bir adım attı mı? Medya satın alma ajansları bu konuda Twitter’la görüştü mü? Herhangi bir şikayette bulundu mu? Markalar bu durumdan rahatsız değil mi?

Socialbakers Raporlarında Acayip Sonuçlar Gördük

Socialbakers’ın aylık bölge raporlarında Türkiye’nin “En Popüler İçerik” bölümü çoğunlukla ilginçliklerle dolu geçti. Rapora giren içerikler kimi zaman özlü sözler oldu, kimi zaman amatör sayfaların bayram içerikleri… Socialbakers’a konuyla ilgili bir uyarıda bulunan oldu mu? Socialbakers bu raporlarında bu içerikleri eklemeyi bıraktı mı? Yoksa “Türkiye’de bu en popüler içerik, siz karışmayın” mı dedi? Bu raporda yer almak için binlerce lira harcama yapan markalar bu konudan hiç rahatsız oldu mu?

Yurt Dışından Format Çaktık

Dürüst olalım, esinlenmeyi ve bir şeylerin aynısını çakmayı seviyoruz. Yapıyorsunuz. Birileri yapıyor. Bugün Türkiye’nin en popüler web sitelerinden çoğunun, içerik formatlarını BuzzFeed, Distractify ve The Onion gibi sitelerden çaktığına kim karşı çıkabilir? Bu sitelerin bugünlerde binlerce lira kazanmasına lafım yok. Olmasın da tamam ama… Bir yanım bu duruma karşı çıkıyor işte.

Sonuç Olarak Sektörde Bir Şeyler Oldu Ama…

Yasağıyla, esinlenmesiyle, acayipliğiyle sosyal medyada 2014’ün sonuna geldik. Bu sene beğendiğim işler, siteler, içerikler, fazlasıyla kafa patlattığım işler de oldu elbet. Yanlış yaparak, yanlış yapanı görerek doğrular öğrenmeye, dersler çıkarmaya da başladık. 2015’te sosyal medya reklamcılığında hem ajanslara hem de markalara çok iş düşüyor.

Alınmaca, gücenmece yok. Yüzümüze doğrusu söylendiğinde RT etmek gibi bir huyumuz var. Yanlışını söylediğimizde de en azından FAV’a atabilecek derecede duyarlı olalım, mevzunun farkında olalım. Eleştiri kabul edelim.

Bugüne kadar bu sektörde bir şeylere emek vermiş herkesin emeğine, eline sağlık. Umarım 2015 hepimiz için çok daha güzel şeyler getirir.

Teşekkürler…

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.