Analiz: Allianz Türkiye’nin Yeni İletişim Stratejisi

Allianz Türkiye, Ayhan Sicimoğlu ile çalışanlarına sürpriz yapan ve bu konsepti diğer mecralara uyarlayan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Sigorta şirketlerinin o soğuk yüzünü biraz daha yumuşatmaya ve bu alanı sahiplenmeye çalıştığı aşikar.

Allianz Türkiye’nin yaptığı işin temelinde kurum içi halkla ilişkiler çalışması yer alıyor. Ayhan Sicimoğlu sıradan bir vatandaş olarak ofise geliyor ve çalışanların şaşkın bakışları arasında mutfağa yöneliyor. Ofisboyun “yardım edebileceğim bir şey var mı?” sorusuna ise kıyafetini işaret ederek, kılık değiştiriyor.

Olaylar bundan sonra başlıyor zira Ayhan Sicimoğlu üst yönetimin de içinde bulunduğu toplantıya “baskın” düzenliyor. Bu baskın ile toplantıdakiler de şaşırıyor ve herkes üzerine düşeni yapmaya başlıyor.

Filmde dikkatimi çeken şeylerden biri anı sigortası oldu. Anı yakalama ve o anı ölümsüzleştirme adına güzel bir konsept yakalanmış.

Çalışanlara beraber bu sürprizin yapılması ve onların da sürekli işin içinde olması da marka ve çalışan açısından olumlu olmuş. En tepesinden en alt kademedeki çalışanına kadar herkesin bir arada olmasını sevdim.

Filmin sonunda Ayhan Sicimoğlu’nun “İşte sigortalanacak başka bir an daha!” diye anı vurgulaması da hoş olmuş.

Bu samimi iletişimin sosyal medyaya yansıması da düşünülmüş. Allianz Türkiye hesaplarının Ayhan Sicimoğlu’na devredilmesi ve bu paralelde kullanıcılarla etkileşime geçilmesini yerinde buldum. Böyle durumlarda kampanya dönemine özel yeni karakter/konsept hesaplar açılır ve buralarda da topluluk oluşturmak gibi zor bir işe kalkışılır. Bunun yerine Allianz Türkiye kendi resmi hesabını da bu şekilde kullanarak iyi bir iş yapmış.

Dijital iletişimi ve yayılımı desteklemek için Onedio ve Listelist’te de kampanya paralelinde içerik üretimi yapılmış. Bunların da markanın iletişimini desteklediğini ve farkındalık yaratmaya katkı sağladığını söylemek doğru olacaktır.

Sonuç olarak Ayhan Sicimoğlu kampanyası ile Allianz Türkiye’nin sigortacılık, kurum içi PR, yeni nesil iletişim stratejileri alanında dikkat çeken ve olumlu/olumsuz bir şekilde konuşulan bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.