Analiz: Amazon Goodreads’i Satın Aldı

Okuma alışkanlıklarımızın değiştiğinden bahsediyoruz hep. Kendi adıma bu değişimin içerisinde olduğumu söyleyebilirim. Dergileri, çizgi romanları, kitapları iPad’den okuyorum. Çoğu insan için kitabı basılı halinden okumak vazgeçilmez bir davranışken; tabletlerin, Nook ve Kindle gibi cihazların hayatımıza girmesiyle okumaya dair bir evrimin içerisindeyiz. Bahsettiğim evrim aslında okuma alışkanlığının sosyalleşmeşi. Konunun detaylarına inelim.

Flipboard‘un dergi yayıncılığını değiştireceğinin konuşulduğu şu günlerde, 50 milyon okura ulaştığı açıklandı. Ağustos’ta bu rakam 20 milyondu. Önceki gün Flipboard’a gelen güncelleme ile kullanıcılar artık kendi dergilerini oluşturabiliyor. İlk 24 saatte 100.000’den fazla dergi oluşturulmuş.

Flipboard’la ilgili bunların olduğu sırada, aşağıdaki tweet’i attım ve kısa süre sonra Amazon’un Goodreads’i satın aldığı haberini gördüm.

Bilmeyenler için Goodreads, kitap oylamanıza, okumak istediğiniz, önceden veya halen okuduğunuz kitapları listelemenize ve arkadaşlarınızla paylaşmanıza yarayan bir servis. Mobil uygulamaları da var. Bu sayede okuma deneyimini sosyalleştiriyor. Open Graph entegrasyonu ile günlük aktif kullanıcı sayısında %77 artış olmuştu.

Amazon’un kitap satışları konusundaki namını duymayan yoktur herhalde. Bu satın alma ile Amazon, satıştaki gücünü sosyal bir servise bağlayacak. Bence yakında Goodreads üzerinden okumak istediğimiz, oyladığımız, en çok oya sahip olan kitapları direkt satın alabileceğiz.

Goodreads’in kurucularından Otis Chandler, bu satın almadan heyecan duymasını 3 nedene bağlamış:

  1. Amazon’un kitap gücü Goodreads üyeleri ile buluşacak.
  2. Goodreads üyeleri, bu deneyimin bir e-kitap okuyucuya gelmesini istiyormuş. Goodreads bunu Kindle’a  getirecek.
  3. Amazon, Goodreads’in kendi kültürü ve markası altında çalışmasını destekliyor ve buna devam edecek.

Kindle üzerinden Goodreads entegrasyonu yerinde bir geliştirme. Bu entegrasyon ile okuduğum kitapları sosyal çevreme duyurabileceğim, direkt olarak kitap satın alabileceğim.

Satın almanın önemli olduğunu ve stratejik anlamda her iki tarafa katkı sağlayacağını düşünüyorum. Yakın zamanda Goodreads tarafında ne tür yenilikler ve geliştirmelerin yapılacağını merak ve sabırsızlıkla bekliyorum.

Siz bu satın alma ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.