Apple Logosunun Tarihi (1976 – …)

Apple, 1 Nisan 1976’da kurulduğunda logosunda yine elma vardı. Ancak -bana göre- o zamanki logo, basın ilanı gibiydi. 1976’da yapılan bu logo Ronald Wayne tarafından tasarlanmış. Logoda elmaya ek olarak Isaac Newton’ı görüyoruz. Logonun dışındaki çerçevede şu yazıyor: “Newton… A Mind Forever Voyaging Through Strange Seas of Thought … Alone.”

Aynı yıl Rob Janoff yeni bir logo ile geldi. Yeni logoda gökkuşağı renkleri ile doldurulmuş bir elma vardı. Rob Janoff’un yeni logosuna ısırık koymasının nedeni, elmanın bir kiraz olarak algılanmasını önlemekti. Aynı zamanda elmadaki bite (ısırık), byte‘a gönderme yapıyordu. 70’lerin sonuna doğru Apple’ın sloganı “Byte into an Apple” idi. Yeni logo 22 yıl boyunca kullanıldı. Steve Jobs Apple’a 1997 yılında tekrar geldi ve logo 1998 yılında tekrar değiştirildi.

Steve Jobs Apple’a 1997 yılında geldiğinde logo 1998 yılında revize edildi. O yıllarda Apple, gökkuşağı dolgulu bir elmayı ürünlerin üzerine koymanın “aptalca, çocukca ve alakasız” olacağını düşündü. Bu nedenle Apple logosunu, boyutlanabilir ve monokrom dolgulu haliyle iMac’e, Powermac G3 Tower’ın yanına koymaya başladı.

1 Yorum

  • tuncer atalay dedi ki:

    Ben 1987 de tanıştım macintosh ile, Clasik, ve ED modeli bile bizim için rüya idi… 48 yaşımdayım. Bu günekadar LC, Ci, Quadro ve G serileri kullandım. Programlar Redy Set Go dan önce Mac Write, Mac Draw, Mac Paint idi… Şimdi IBM uyumlu PClerde de kullanılan kaligrafi, geometri ve hatta animasyonve özel efektlere hakim onlarca yorucu programa dokunmaya dahi cesaretim yok ama tasarımlarımı onların verdiği avantaj ve özgürlükle yapıyorum… Apple logosuna gelince 1990 larda Komili Holding eğitimlerinde bize elma yiyerek yaşayan uzaylılardan bahsetmişlerid :)

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.