Arama Motoru Optimizasyonu Ölmedi!

Sosyal medyanın güç kazanması ile birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu‘nun (SEO) öldüğünü düşünenler var. Ben böyle düşünenlere katılmıyorum ve arama motoru optimizasyonunun sapasağlam ayakta durduğunu düşünüyorum. Arama motorları halen işimizi kolaylaştıran araçlar ve Google gibi bir dev olduğu sürece öleceğini de sanmıyorum.

Sosyal medya kazanı kaynarken, Google da inceden inceye iyileştirmeler yapıyor. Haziran ayında piyasaya sürdüğü Caffeine ile, indexlemeye yeni bir boyut katmıştı. Bu yeni sistem sayesinde Google’ın son indexine göre, Caffeine %50 daha yeni sonuç sağlayabiliyor. Caffeine’i çıkarmaktaki amaç, internetteki milyonlarca içeriğin saniyeler içerisinde değişmesi ve güncellenmesiydi. Sosyal medyada içerik paylaşımının (haber, fotoğraf, video, ileti vb.) etkisiyle böyle bir iyileştirmeye gidildiğine şüphe yok.

Google, hayatımıza FriendFeed ve Facebook gibi siteler ile giren gerçek zamanlı akış olayına da el attı. Yakın zamanda çok daha fazla ihtiyaç duyacağımız gerçek zamanlı arama için Google Realtime servisi hizmete girdi. Bu hizmet sayesinde, o an web’de olan biten önümüze dökülüyor.

Aşağıdaki grafik, 2006-2010 yılları arasında Amerika’da yapılan arama sayısını milyon olarak gösteriyor. Grafikte de görüleceği üzere, her yıl yapılan arama sayısı katlanarak artıyor.

Bu servisler ve iyileştirmeler ile site sahipleri için arama motoru optimizasyonu ölmemiş görünüyor. Çünkü sosyal medyada halen aramada sıkıntı çekerken, işin erbabı Google gibi devler sayesinde sosyal medyada da aramamızı gerçekleştirebiliyoruz.

Pek çok işimizi arama motorları sayesinde görüyoruz. Milyardan fazla içeriğe tek bir kelime sayesinde ulaşabiliyoruz. İşte bu kadar içeriğin arasında aradığımızı bulmamızı, arama motoru optimizasyonu sağlıyor. Bu optimizasyon sayesinde aradığımızı bulurken, SEO’nun öldüğü söylenebilir mi? Bence söylenemez. Sizce?

Bonus İçerik: Google arama sistemi nasıl çalışıyor? Aşağıdaki videoda Google’ın nasıl çalıştığını Matt Cutts hoş bir animasyon eşliğinde anlatıyor.

1 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.