İnceleme: #ArdaTuran Transferi ve Atletico Madrid #SosyalMedya Hesaplarına Yansıması

Arda Turan’ın Atletico Madrid’e transfer olması, sosyal medyada da müthiş yankı buldu. Gidişini eleştirenler, olumlu bulanlar ve şans dileyenlerle Arda, “kazasız belasız” İspanya’ya gitti. Peki bu gidişiyle Arda, Atletico Madrid’e sadece saha içinde değil, saha dışında nasıl fayda sağladı, Atletico Madrid sosyal medya hesaplarında ne değişti?

Arda Turan tüm dünyanın ilgiyle izlediği, kişiliğiyle de pek çok çevrenin takdirini kazanmış yetenekli bir oyuncu. Arda’nın Atletico Madrid’e gidişiyle, kulübün Facebook sayfası ve Twitter hesabı da hayran ve takipçi sayısında önemli bir artış gösterdi. Arda’nın transferinin resmen açıklanmasıyla, 10-14 Ağustos arasında Atletico Madrid sosyal medya hesaplarına katılım 5 katına çıktı. Bu 4 günlük katılımın %66’sı Türkiye’den gerçekleşti. Bu tarihlerde Facebook sayfasını beğenenler en çok İstanbul ve Ankara’dan kullanıcılar oldu. İstanbul, bu beğenilerle Madrid ve Buenos Aires’ten sonra 3. sıraya yerleşti. Benzer imza haberleri arasında, Arda ile ilgili girilen içerik 1.800 yorum, 5.200 beğeni ve 710.000 gösterim aldı.

Arda’nın transferiyle birlikte Atletico Madrid Facebook sayfasında bir anda beğenen sayısı patlama yapıyor. 9 Ağustos’tan sonrasına dikkat.

Atletico Madrid Twitter hesabında da istikrarlı bir artış var. Buradaki artış, Facebook sayfasında olduğu kadar bir patlamaya sahip değil ancak istikrar mevcut.

Atletico Madrid, Arda’nın imza töreni için bir ilke imza atmıştı. Elindeki “madenin” farkında ve pazarlamasını buna göre yapıyor. Arda, takımının Facebook ve Twitter hesapları için sağda gördüğünüz pozu verdi. Kulüp de Twitter hesabı için Türkçe ileti bile paylaştı. Arda’nın transfer haberi, Madrid’e gelişi Facebook üzerinde yüksek etkileşim aldı.

Sayfadaki Türk kullanıcılar Arda ile ilgili bir içerik girilince anında yorum yazıyor ve içeriği beğeniyor. Türkiye’nin ağırlığı sayfa üzerinde Arda’nın içeriklerinde hissediliyor. Farkı görmek için Osasuna maçı fotoğraflarında Arda’nın olduğu fotoğraflara bakabilirsiniz.

Arda’nın resmi Facebook hesabında 1 milyon 800 binden fazla hayran var. Atletico Madrid’in ise 180 binden fazla. Arda’nın Facebook sayfasında yönetim güzel yapılırsa, Atletico Madrid sayfasının da yakın zamanda 1 milyona ulaşması işten bile değil. Ancak şu aşamada Arda’nın sayfası kişisel bir hesaptan ziyade, alakasız spor haberlerinin de yer aldığı bir şekilde yönetiliyor. Bu ayrımın yapılması ve sayfanın buna göre yönetilmesi lazım. Atletico Madrid’e fayda kısmına gelirsek, bunun için iletilerde Atletico Madrid sayfası etiketlenebilir, beğenilen sayfalar arasına eklenebilir. Arda’nın 11 numaralı formasının Türkiye’de satışı ile ilgili ilk haberler buradan verilebilir. Hatta imzalı forma için bir şeyler yapılabilir.

Bu tür stratejik kararlarla İspanya’ya gidemeyen ama Arda’nın oyuna girdiğini duyunca heyecanla televizyon başına geçen Türk izleyicileri sağlam bir Atletico Madrid hayranı yapmak mümkün. Ben de bir Galatasaraylı olarak Arda’nın formasını almayı düşünenlerden ve Atletico Madrid sayfasını beğenenlerdenim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.