Basit Web

Bugünlerde web sitelerinin, uygulamaların ve pazarlamanın aslında ne kadar basit ve sadeliğe gittiğini, gitmeye çalıştığını fark ettiniz mi? 90’larda portal yapısında, içinde her şeyin olduğu siteler meşhur ve kullanışlıyken, günümüzde artık sadece tek bir işe yarayan, daha sade ve kullanışlı yapılar trend. Çünkü kullanıcı deneyimi trendi bu yöne çekiyor.

Fast Company’nin Şubat 2014 sayısında denk geldiğim bir yazıyla iyice farkına vardım bu gidişatın. Yazıda da bahsettiği üzere Snapchat, Instagram, Twitter, Tinder, Medium gibi uygulamalar, sadece tek işe yarıyor.

 

Akıllı telefonlarımız, elektronik eşyalarımız artık daha sade arayüzlerle karşımıza çıkıyor. Bu da kullanıcı deneyiminin önem kazandığını, mevcut ve yeni uygulamaların bu sadeliğe ve deneyime göre şekillenmesi gerektiğini gösteriyor.

Pazarlamada da artık bu böyle. Satış kokan ve uzun mesajlardan çok, tek cümlede derdini anlatan içerikler, metinler, sloganlar iş yapıyor. Mecrayı da bu sadeliğe göre kullanmak gerekiyor. Sosyal medya içeriklerinde, web sitelerinde de artık bunu görmeye başladık. Bu trend böyle de devam edecek gibi görünüyor.

Bu da bizi less is more anlayışıyla baş başa bırakıyor.

Sadeliği sağlamanın aslında ne kadar zor olduğunu unutmayalım. Ortaya çıkan ürün aslında karşımıza o kadar basit aşamalardan geçerek çıkmıyor. Aksine daha karmaşık süreçler sonunda sadeliğe ulaşılıyor.

Sadelik aklımızın bir köşesinde olsun…

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.