Biyografi: Raymond Rubicam (Çeviren: Ali Erkurt)

Raymond Rubicam 16 Haziran 1892’de Brooklyn, New York’ta doğdu. İki eski Philadelphia ailesinin sekiz çocuğundan en genciydi. Alman Lutheran baba tarafında, Fransız Huguenot anne tarafındaydı. Büyükbabasının ölümünün ardından ailesi holdinglerini ölen eşinin kız kardeşine bırakarak ithalat-ihracat işlerini kaybetti. Bu yüzden babası ticaret muhabiri oldu. Annesi de şiirlerini Godey’s Lady’s Book’a bağışladı. Yazma yeteneği ailesinden geliyordu.

Babasının ölümünün ardından aile, Birleşik Devletler’de çeşitli parçalara bölünerek dağıldı. Raymond, bir ablasıyla Ohio’da, bir ağabeyiyle Texas’ta ve çoğunlukla Denver’daki ağabeyi Harry ile kaldı. Bu ortamlar onun okulda ele avuca sığmayan, sorun çıkaran bir çocuk olmasına neden oldu. Sekiz yaşından bu yana ailesine yardım etmek için tuhaf işlerde çalıştı. Okul eğitimi de on beş yaşındayken haftada 5 dolara nakliye katip yardımcısı olarak tam zamanlı çalışmaya başlayınca sona erdi.

Sonraki sekiz yıl boyunca çok sayıda işte çalıştı. Yazar olma isteğiyle kendini cesaretlendirdi. O.Henry’yi örnek alarak Amerikalı insanları tanımaya karar verdi. On dokuz yaşındayken Germantown’a gitmek için yola çıktı. Philadelphia’ya gitmek için gerekli yol masraflarını bir yıl zarfında belboy, tiyatroda yer gösterici, makinist, kapı kapı dolaşarak ailesinin büyütülmüş renkli portrelerinin satıcısı, büyükbaş hayvan arabalarında şef işçi olarak çalıştıktan sonra çıkardı.

Raymond hukuk okumayı umuyordu ancak üniversite eğitimine maddi gücü yetmedi. Bu yüzden ideali yazmak oldu. Philadelphia’da çok az bildiği bir eve geri geldikten sonra O. Henry modasından sonra on sekiz yaşındayken kısa öyküler yazmaya başladı. Genç olmasına rağmen, muhabir olarak çalışmak için Denver’daki bütün şehir editörlerine iş başvurusunda bulundu. Yazdığı öykülerden biri ona Philadelphia Inquirer’da gazete muhabirliği görevi kazandırdı. Philadelphia’ya yakın bir yerde haftada 12 dolara gazete muhabiri olarak çalışırken iki kısa öyküsünü sonradan ünlenen, yazar Gouverneur Morris’e tavsiyede bulunması için gönderdi. Gouverneur öyküleri inceledi ve Raymond’ın başarılı bir yazar olabileceğini ancak daha olgunlaşıncaya kadar kurmaca öyküleri yazmayı bırakmasını söyledi. Bir yıl süren yazışmaların ardından Gouverneur, Rubicam’i bir okuma ve yazma kursuna yönlendirdi. Rubicam bu yardımları “bir adamın tamamıyla yabancı birisi için yaptığı en cömert şeylerden birisi” olarak adlandırdı.

Rubicam evlenmeden önce muhabir olarak haftada 12 dolar kazandığından daha çok kazanabileceği bir iş aramaya karar verdi. Bu nedenle gazetedeki işinden ayrılarak otomobil satıcılığı işine girdi. Satıcılıkta iyiydi ancak bu iş hoşuna gitmiyordu. Hayatında ilk kez kendi özel dünyasında özel bir iş olarak reklamı duydu. Bu iş hem yazma ihtiyacını karşılayacak hem de eşi için maddi destek sağlayacaktı. Bu, onu reklam dünyasına götüren noktadır.

1916’da, kariyerine F. Wallis Armstrong Company’de reklam yazarı olarak başladı. 1919’da, N. W. Ayer & Son’da daha iyi bir pozisyonu kabul etti. 1923’te, Young & Rubicam’in kurucu ortağı oldu. 52 yaşında emekli oldu ve Campbell Soup Company’de danışman olarak görev aldığı Arizona’ya yerleşti. Valley National Bank ve Arizona Bancorporation’da müdürlük yaptı. Aynı zamanda Phoenix bölgesinde geniş arazi yatırımcısı ve toprak sahibiydi. Paradise Vallet Water Company’nin kurucusu ve ortağıydı. Ayrıca Tower Plaza Shopping Center’ın da kurucusuydu. American Institute for Foreign Trade’in müdürlüğünün yanı sıra, Phoenix Symphony Orchestra Association’ın da müdürü ve memuruydu. Paradise Valley Improvement Association’ın da kurucularından biriydi.

İki kez evlendi. 30 Kasım 1916’da Regina McCloskey ile evlendi. 1939’da boşanmayla sonuçlanan bu ilk evliliğinden üç kız çocuğu oldu: Kathleen Bodine, Jane Collins ve Anne Wilson Rubicam. 16 Eylül 1940’ta eski şarkıcı ve aktris, American Opera Company’de de önde gelen başlıca oyunlarda şarkılar söyleyen Bettina Hall ile evlendi. İki çocukları oldu. Bir erkek ve bir de kız: Stephen Merril ve Joan Wister.

Rubicam 1974’te kalp krizi geçirdi. Bu kriz nedeniyle, ölmeden bir ay öncesine kadar kalp piliyle yaşadı. 8 Mayıs 1978’de Scottsdale’deki evinde, 85 yaşındayken öldü.

Çeviri:
Ali Erkurt, Nisan 2006
http://twitter.com/alierkurt

1 Yorum

  • buse dedi ki:

    raymond rubicamın yaşamı, reklamcılığa bakışı üzerine bir çalışma yapıyorum. kaynak bulmama yardım eder misiniz?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.