Bu Kampanya Hiçbir Şeye Mal Olmadı!

Küresel finans kriziyle birlikte reklam bütçelerindeki revizeler, reklamcıları yeni ve yaratıcı yol arayışlarına itti. Bunların yanında kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da bağış konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu kampanya da “sıfır” bütçeyle hazırlandı.

Reklam fikri VIA Group tarafından, reklam mecraları Portland Phoenix tarafından “bağışlandı”. Karşınızda Salvation Army of Northern New England!

Kampanyanın amacı; bağışlarla evsizlere, bağımlılara, felaketzedelere yani muhtaç durumdakilere yardımcı olmak. Kampanyada verilen mesaj, “kıstığımız reklam bütçesi ile muhtaçlara yardım ediyoruz”. Kampanya için Portland Maine’deki 50 yerel iş yeri ile anlaşıldı. Bu iş yerlerindeki camlar, pizza kutuları, tuzluklar, duvarlar ile arabaların camlarına kadar pek çok mecra kullanıldı. Önce videoyu izleyelim:

salvationarmyKampanya, güçlü bir gerilla pazarlamaya dayanıyor. Bunun yanında toplulukları da kendine çekerek “dünyanın ilk topluluk kampanyası” unvanına da sahip oluyor. Kampanya küçük bir yerde, az miktarda iş yerinde başlamış olabilir. Ancak bunun viral etkisi düşünüldüğünde süper bir iş çıktığı kesin. Bu yönüyle kampanyayı çok sevdim. Değişen alışkanlıklarımızla birlikte sosyal medyada yer almadıktan sonra, dünya çapında bir kampanyanın başarısı zor görünüyor.

Kampanyanın web sitesinde diğer işleri ve bağış yapma butonunu bulabilirsiniz.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.