Nasıl Yapılır: Buffer ve Crowdbooster ile Twitter Hesabını Yönetmek

Şu sıralar Twitter hesabım özelinde çok daha sık kullandığım Buffer ve Crowdbooster ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum. Her iki uygulama da Twitter’da yaptığım paylaşımları optimize etmede oldukça fayda sağlıyor. Böylece paylaşmam gereken yığınla şeyi vaktinde ve etkili bir şekilde paylaşabiliyorum.

Google Reader’ımda sadece Social Media Goldies klasörümde an itibariyle 60 kaynak bulunuyor. Google Reader dışında takip ettiğim bir o kadar daha kaynağım var. Bu kadar çok kaynak ve okunacak şey olunca bunları da paylaşmak için ek bir uygulama gerekiyor. Bu uygulamalar hangi saatte daha iyi paylaşım yapılabileceğini öneriyor ve belli saatlerde tweet atmayı ayarlamaya izin veriyor.

Buffer, belli modeller (pattern) oluşturarak içerisine tweet’leri ekleyebildiğimiz bir uygulama. Bu model içerisinde belli saatleri belirliyorsunuz ve tweet’leriniz bu saatlerde yayınlanıyor. Yayınlanan tweet’in kaç tık aldığı, kaç kişiye ulaşmış olabileceği, retweet, mention ve favori sayısı gibi verilere ulaşabiliyorsunuz.

Tweet gönderimi otomatik olunca takip etmesi ya da bununla ilgili size soru gelmesi durumunda da hazırlıklı olmanız iyi olur. Buffer’ınızda tweet varken Buffer dışındaki paylaşımlarınıza da dikkat edin. Örneğin saat 1.30’da çok önemli bir tweet Buffer’ınızda bekleyebilir ve siz 1.25’te çok alakasız ama illa paylaşmanız gereken bir tweet paylaşabilirsiniz. Bu noktada tweet’lerin çakışmamasına dikkat etmenizi öneriyorum.

Buffer’ın eklentileri de işinizi kolaylaştırabilir. Google Chrome eklentisi ve e-posta ile Buffer’a içerik eklemeyi sıklıkla kullanıyorum. E-posta ile Buffer’a ekleme yapmak için Buffer sadece size özel bir e-mail adresi veriyor. Tweet metnini konuya, paylaşılacak linki de mesajın gövdesine ekliyorsunuz ve bu içerik Buffer’ınıza eklenmiş oluyor. Özellikle benim gibi iPad’de Buffer kullanmak istiyorsanız, e-mail ile gönderim işinizi çok kolaylaştırıyor. Tek yapmanız gereken Flipboard ve Zite gibi uygulamalarda paylaşacağınız içeriği e-mail ile size özel Buffer adresine göndermek.

Paylaşımların sonuçlarını ölçmek ve Twitter hesabınızdaki değişimi takip etmek için Crowdbooster’ı kullanabilirsiniz. Crowdbooster’ın haftalık mailinde o hafta kaç kişinin sizi takip ettiği, kaç retweet ve mention aldığınız, o hafta en çok kişiye ulaşan tweet’iniz gibi verileri görebilirsiniz.

Crowdbooster’ın bir başka güzel yanı, size hangi saatlerde tweet atmanız gerektiğini önermesi. O günkü paylaşımınızda en çok kişiye ulaşabileceğiniz saatleri görebiliyorsunuz.

Buffer ve Crowdbooster kendi açımdan Twitter kullanımımı düzene soktu. Bu iki uygulama ile neyi, ne zaman paylaşacağım konusunda epey işimi görüyor. Sizin kullandığınız benzer uygulamalar var mı?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.