#diren360derece: Mesajınıza # Koymak Onu Dijital Bir İş Yapmıyor

Günümüzde pazarlamanın ve reklamcılığın gittiği yönden -neredeyse- herkes haberdar, -neredeyse- herkes bir yorumda bulunuyor, -neredeyse- herkes buna yönelik önlem alıp kendini, şirketini, ajansını, çalışanını geliştiriyor. Tüm bunlar olup biterken kimi kampanyalarda stratejideki eksikleri tamamlamayı unutuyoruz. Kampanya mesajınıza, pack-shot’a, billboard’a “#” koymak o işi dijital bir iş yapmıyor.

Diyelim ki ATL’de bir kampanya yapıyorsunuz. Kampanyanızda ürün/hizmetle alakalı çok önemli vaatlerde bulunuyorsunuz. Bir de ünlü oynatıyorsunuz. Reklam filminin sonunda ekrana dümdüz “#hashtagimiz” geliyor.

Ee, sonra?

  • Filmin sonuna #hashtagimiz yazmak bu kampanyayı entegre bir kampanya mı yapıyor?
  • #Hashtagimiz sayesinde kampanya 360 derecelik bir kampanya mı oluyor?
  • Filmin sonuna CTA içermeyen #hashtagimiz yazmak bu kampanyayı dijitalde konuşulur hale getiriyor mu?
  • Billboard’umuzda #hashtagimiz yazması bu billboard’u gören insanın tweet atmasını sağlıyor mu?
  • ATL’i mis gibi örülmüş kampanyamızın dijital ayağı “aman işte bir hashtag koyalım yeter, vakit de kalmadı zaten, işler baskıya gidecek” mazeretine mi kurban gidiyor?
  • Koca kampanyanın “dijital ayağı”nı sadece #hashtagimiz olarak mı planlayıp bırakıyor?
  • Bu #hashtagimiz tek başına bir diyalog başlatabiliyor mu?

Bu ve benzeri soruları artırmak mümkün ama bu yazının özü şu:

  • Yılların reklamcıları, marka yöneticileri, kampanyalarını dijitalle entegre etme noktasında maalesef çaresiz kalıyor.
  • Bu reklamcılar ve marka yöneticileri dijitali önemsiz görüyor, dijitali hashtag’den ibaret sanıyor.
  • Aynı reklamcılar ve marka yöneticileri dijital diye bir şeyin olmadığına inanıyor. Sosyal medyanın sadece Twitter, Facebook olduğunu sanıyor. “Bu kampanya da dijital de olmayıversin canım” diyor.

Yapılacak şey basit ama bir o kadar önemli: Kampanya düşünürken, strateji ve fikir çıkarmaya mecra bazlı başlamayın. ATL’de her işi bitirip o işi dijitale uyarlaması için dijital ajansa kampanyayı teslim etmeyin. Kampanyayı en başından dijitali de düşünerek, gerekiyorsa dijital ajansla bir araya gelerek çıkarın. Çünkü bitmiş bir kampanyanın dijitale uyarlanması hem zorlama hem de eğreti oluyor. Bunu da yılların reklamcılarına ve marka yöneticileri kimi zaman unutuyor, bilmezden geliyor, durumun farkına varmıyor.

Strateji bir bütündür ve bu stratejiye, belirlediğiniz probleme bağlı olarak çözüm üretirsiniz. Bu çözümün alt kırılımlarında da fikir, fikir etrafında kullanılacak mecralar ve enstrümanlar ortaya çıkar. Bu sayede her şeyi baştan düşünülmüş ve planlanmış halde entegre bir iş veya kampanya yaparsınız. Bu da bu yüzden etkili olur.

#diren360derece.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

5 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.