Diren Dan Brown

Dijital Kale ile başladım okumaya, Cehennem’e (Inferno) kadar epey ara vermiştim Dan Brown’a. Kayıp Sembol dışında tüm kitaplarını okudum Dan Brown’ın. Son kitabı Cehennem’i de bitirdim. Fakat son kitapla birlikte bir daha Dan Brown okumayacağıma karar verdim. Evet.

Dan Brown’ı sevmemin nedeni, olayların günümüzde, gerçek yerlerde geçmesi ve tarihle, sanatla bağlantılı olmasıydı. Inferno’da da Dante’nin İlahi Komedyası’nı merkeze koymuş ve vazgeçemediği karakteri Robert Langdon’ı yine bir maceraya sokmuştu.

Inferno, Floransa’da başlayıp İstanbul’da sona eren bir kurguya sahip. İşin matematiğine baktığımızda ise, hep aynı şey çıkıyor karşımıza.

Dan Brown Formülü adını verdiğim formülü inceleyelim:

Formülde de gördüğünüz gibi kitap yazmak gibi son derece zor bir işi minicik bir formüle indirgedim. Ama dayanamadım. Evet, bunu yapmaya beni Dan zorladı. Dan… Brown…

Sözün özü, Dan Brown edebiyatı galiba miadını doldurdu. Severek okuyan ve her kitabında heyecan duyan Dan Brown hayranlarını tenzih ediyorum. Sadece okuduğum onca kitabından sonra çıkardığım formül ve söylemesem içimde kalırdı dediğim bir yazı yazmak amacındayım.

Adam dünyaca ünlü yazar, benim yazdığım yazıya bak.

Hiç…

5 Yorum

 • Öykü dedi ki:

  Her ne kadar formülün doğru olduğunu düşünsem de yine de fazla haksızlık yapmamak gerekiyor aslında.. Yani miadınıdoldurmuş olabilir ama Dan amcaya benzer bir güruhta yok benim bildiğim kadarı ile.

  Tarihi mekanlardaki sanat eserlerinden bulup çıkardığı detaylar, yanına yenilmez yatırılı şeklinde baside indirgenmiş mini terminoloji dersleri ve tabii ki olmazsa olmaz kriptolojik hadiseler insanı dört bir koldan kuşatınca, neyin geldiğini biliyorsun kitabı eline aldığında ama yine de kendine hakim olamıyorsun.. :)

 • Ali Erkurt dedi ki:

  Evet, işte ondan sebep 1 kitabı hariç hepsini okumuş bulundum bugüne kadar :)

 • serdar dedi ki:

  ben de akış şeması şeklinde bir formül yaptın sandım. tabiyiki tarihi kurgular gerçek kişiler fantastik öğeler bulunacak

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.