İpucu: Dropbox’tan Kindle’a Kitap Göndermek

Dropbox kullanıyorsanız ve Kindle’ınıza kitaplarınızı otomatik olarak atmak istiyorsanız, keşfettiğim bir uygulama size de yardımcı olabilir. Bookdrop uygulaması ile bu işlemi kolayca ve ücretsiz bir şekilde yapmak mümkün. Nasıl yapacağınızı da adım adım anlatacağım.

Öncelikle kısaca uygulamanın mantığından bahsedeyim. Bookdrop uygulaması, Dropbox hesabınızdan bir kereye mahsus yetki alıyor ve Dropbox altında kendine ait bir klasör açıyor. Aynı şekilde Amazon hesabınızla yine bir kereye mahsus yetki verdiğiniz zaman, cihazınızla Dropbox hesabınızı eşleştiriyor ve Dropbox’a yeni dosya attığınızda bunu işleme koyarak Kindle’ınıza atıyor. Üstelik Kindle’ın doğrudan desteklemediği .epub uzantılı e-kitaplar için de dosyaları otomatik olarak Kindle formatına çeviriyor ve cihazınıza yüklüyor.

Bookdrop’la Dropbox’a attığınız dosyaları Kindle’ınıza indirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Bookdrop adresine giderek, şu sayfadan ilk adım olan Dropbox’la erişim iznini verin.
  2. “Activate Bookdrop” yazan bookmarklet’i sık kullanılanlar çubuğuna sürükleyin.
  3. Amazon hesabınıza giriş yapın ve Manage Your Content and Devices (İçeriklerinizi ve Cihazlarınızı Yönetin) sayfasına gidin. Amazon hesabınızla giriş yaptıktan sonra sık kullanılanlar çubuğuna sürüklediğiniz bookmarklet’e tıklayın. Bu sırada Bookdrop, Dropbox ve Amazon hesaplarınızı eşleştirecek ve işlem tamamlanacak.

Hepsi bu kadar. Kullanmaya başlamak için de, Dropbox hesabınıza giriş yapın, Apps klasörü altındaki book-drop klasörüne bir kitap sürükleyin. Yükleme bitince Kindle menüsünden Sync and Check Items‘ı kullanarak kitabınızı Kindle’ınıza indirin.

Bu haliyle çok pratik bulduğum bir uygulama olmuş. Bookdrop özellikle .epub uzantılı dosyaları da kendiliğinden çevirdiği için ekstra bir özellik de sunmuş oluyor.

Umarım işinize yarar. Kindle’a dair sizin bildiğiniz ipucu, faydalı uygulama varsa, onları da alt tarafta paylaşabilirsiniz.

İyi okumalar.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.