E-Maillerin Yayılmasını Sağlamak Üzerine

Online satıcıları bilirsiniz. Doğrudan satışa yönelik o sinir eden e-postaları gelince, eğer bir de ihtiyacınız olan ürünle alakalı değilse, hemen silip geçiştirirsiniz. Durum bu olunca satıcıların amaçları da çöpe gitmiş olur.

Ama işin bir de “doğal” gelen mesajı arkadaşıyla paylaşma isteği uyandırma boyutu var. İşin sırrı mesajı çöpe gitmekten kurtarmak. Ya da en azından iletmeden, paylaşmadan gitmesini önlemek… Smith-Harmon‘ın yaptığı bir araştırma, online satıcıların e-postalarını viral olarak yayma konusunda ne tür çalışmalar yaptığını gösteriyor.

Mesajların viral olarak yayılması için sağlanan servislerin araştırmadaki kriterleri, “arkadaşına gönder” (AG, forward to a friend) ve “sosyal ağındakilerle paylaş” (SAP, share with your network). Amerika’daki online satıcılar, geleneksel bir yöntem olan AG’yi %41’lik bir oranla daha çok tercih ediyorlar. SAP içinse oran %7. Hem AG hem SAP’ı kullananlar %6’ya sahip. İlginç bir nokta da, her ikisini de kullanmayanların oranı %46.

Sosyal ağlarda paylaşım linki sağlamanın az oluşu bence firma için bir kayıp. Çünkü sosyal ağlarda paylaşım, e-posta yönlendirmenin önüne çok hızlı bir şekilde geçti. Ayrıca okuduğum e-postayı adres listemdeki kaç arkadaşıma gönderebilirim ki? Bu hem uğraştırıcı olacak hem de çok kişiye gönderemeyeceğim. Oysa sosyal ağda paylaşım olsaydı, arkadaş listemdeki herkes anında bu mesajı görecekti ve etkileşim daha hızlı ve etkili olacaktı. İnanın en son ne zaman e-posta yönlendirdiğimi hatırlamıyorum.

Her ikisini kullanmayan firmalar zaten baştan kaybetti! Sosyal ağın yaratıcı kullanımının haberlerini her gün imrenerek okuyoruz. Böyle bir “ortamda” sen hâlâ “paylaşım” kelimesiyle tanışmadıysan, bana zaten e-posta gönderme. Artık biz firmalara gitmiyoruz. Firmalar bize geliyor. Buradaki videoda da belirttiği gibi, artık biz haberleri bulmuyoruz; haberler bizi buluyor.

Araştırmada Facebook, sosyal ağlarda %100 ile en popüler servis olmuş. Twitter %67 ile ikinci, MySpace %44 ile üçüncü sırada. Digg %33 olurken, Delicious %11 ile sonlarda… Delicious da tahtını Digg’e kaptırmış görünüyor.

E-posta pazarlamanın misyonuna uygun olarak geleneksel yolları takip ettiğini görmek şaşırtıcı. Ama gelenek işte, bir anda vazgeçemiyor insan…

Ben de MediaPost yazarlarından Chad White’ın bahsettiği gibi, e-posta sağlayıcılarının “yönlendir” (forward) linkinin yanına “sosyal ağlarda paylaş” linklerini ekleyeceğini umuyorum.

Grafikler: eMarketer

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.