ABD-Rus Uzay Yarışında İkinci Perde: Elon Musk vs Yuri Milner

Popular Science Türkiye dergisinin Aralık 2016 sayısına özel bir yazı kaleme aldım. Amerika-Rus uzay yarışında ikinci perdenin başladığına dair bazı gelişmeler görüyordum. Amerikalı Elon Musk’ın ve Rus milyarder Yuri Milner’ın girişimlerini, yatırımlarını, çalışmalarını ve akıl almaz proje sunumlarını bir süredir dikkatle ve heyecanla izliyordum. Bu heyecanımı ve bu iki adamın yeni dünya arayışı yolculuklarını kendi bakış açımdan yazıya dökmek istedim. İşte bu amaçla ve perspektifle kaleme aldığım yazı, Popular Science Türkiye’nin kapağında da yer buldu.

Bir tarafta Mars’a yüzyılın sonuna kadar en az 1 milyon insan taşımayı hedefleyen Amerikalı Elon Musk, diğer tarafta yıldızlar arası yolculuğu 25 yıl gibi kısa bir süreye indirecek Rus Yuri Milner’ın uzay yarışına değinmemek olmazdı.

Soğuk Savaş dönemine damga vuran olaylardan biri de ABD ve SSCB’nin arasında 18 yıl süren Uzay Yarışı oldu. 4 Ekim 1957’de Sovyetler’in Sputnik 1 isimli ilk yapay uyduyu fırlatması ile yarış resmen başladı ve 1975’e kadar sadece iki ülkenin birbirini izlediği değil, tüm dünyanın gözünü göğe diktiği bir dönem oldu.

Soğuk Savaş’ın da bir gereği olarak bu yarışta hep ülkeler konuştuysak da, bugünlerde daha çok isimler üzerinden bu yarışla ilgili haberler okuyoruz ve heyecan duyuyoruz. ABD-Rus uzay yarışında ikinci perdenin önemli iki ismi Elon Musk ve Yuri Milner, servetlerinin büyük kısmını insanlığa ayırdı ve ayırmaya devam ediyor.

Elon Musk gelecek yüzyılda Mars’a en az bir milyon insan göndermeyi ve burada kolonileşmeyi mümkün kılmak için 100 milyon dolar sermaye ile 2002’de fırlatma araçları üzerine çalışan şirketi SpaceX’i kurdu. İlk başta bir hayal gibi gelen bu girişim, üç fırlatma denemesi yaparak başarısız oldu. Son ve dördüncü denemenin başarısız olması durumunda SpaceX’i çok zor günler bekliyordu. Eylül 2008’de SpaceX dördüncü fırlatma denemesini yaptı ve başarılı oldu. Bu başarı sonucu NASA 1.6 milyar dolarlık ve 12 fırlatmalık bir anlaşma önerdi. SpaceX, o günden 2016’ya kadar pek çok başarılı fırlatma gerçekleştirdi. Bu fırlatmalarda bazen sadece Falcon 9’u, bazen de Falcon 9’la beraber Dragon’u kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) malzeme taşıdı. Bugüne kadar dünyanın yörüngesine bir uzay aracı yollayan ve bunu geri getirmeyi başaran sadece dört “kuruluş” var: ABD, Çin, Rusya ve SpaceX.

Yuri Milner’a baktığımızda ise onu sadece isminin Yuri Gagarin’den gelmesiyle tanımıyoruz. Kurucusu olduğu Mail.ru Group and DST Global (Eski adıyla Digital Sky Technologies) aracılığıyla Milner bugüne kadar Facebook, Zynga, Twitter, Spotify, Groupon, Planet Labs, Xiaomi ve Alibaba gibi şirketlere yatırımlar yapan bir yatırımcı ve fizikçi. Milner 1985’te Moskova Devlet Üniversitesi’nde teorik fizikçi olarak mezun oldu.

Yuri Milner uzay dışı hayatla ilgili çalışmalar özelinde Temmuz 2015’te basının karşısına çıktı. Evren’deki hayatla ilgili soruları cevaplamaya yardımcı olacak yeni bir bilimsel programın duyurusunu yaptı. Londra’daki Royal Society’de duyurusu yapılan programın adı Breakthrough Initiatives (Çığır Açan Girişimler) idi. Milner’la beraber bu programda Stephen Hawking, Martin Rees, Frank Drake, Geoff Marcy ve Ann Druyan gibi isimler de yer aldı.

Yazının sadece birkaç paragrafını yukarıda aktarmış oldum. Uzay muhabbetlerine ilgi duyuyorsanız aşağıdaki kutuya görüşlerinizi yazabilir, isterseniz bana her zaman ulaşabilirsiniz. Sizce yüzyılın sonunda 1 milyon insanı Mars’a göndermeyi başarabilecek miyiz? Ya da Alpha Centauri’ye gittiğimiz günleri görebilecek miyiz?

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.