Facebook Home: Android Şenlendirici

Facebook, Menlo Park’taki etkinliğinde Facebook Home‘u duyurdu. Resmi duyurunun yapıldığı sayfada bunun bir telefon olmadığı, yalnızca Android deneyimini iyileştiren bir yazılım olduğu açık açık yazıyor. Peki bu ne anlama geliyor? Home ne işimize yarayacak?

Facebook’un zayıf karnının mobil olduğu pek çok kez söylenmişti. Bu bağlamda Facebook’un yeni bir telefon ürettiğine, Instagram satın alması ile mobilde güç kazanma hamlesine ilişkin haberler hep gündemdeydi. 4 Nisan’daki etkinlikte de Facebook, HTC First ile entegre Home’u tanıttı.

Home, Android işletim sistemini daha sosyal yapan, arkadaşlarımızla ve sosyal çevremizle daha rahat etkileşime geçebildiğimiz bir uygulama ailesi. Barındırdığı özelliklerle gerçekten Facebook deneyimini değiştiriyor.

Home için illa HTC First satın almanız gerekmiyor. HTC First’e ek olarak HTC One (Future), HTC One X, HTC One X+, Samsung GALAXY S III, Samsung GALAXY S4 (Future), Samsung GALAXY Note II telefonlarından birine sahipseniz, Home’u 12 Nisan’dan itibaren yükleyebilir ve bu deneyimi siz de kendi telefonunuzda yaşayabilirsiniz.

Home’la ilgili dikkatimi çeken şey, iOS yerine Android’e gelmiş olması. Daha önce Apple’ın Facebook ile toplantılar yaptığına dair haberler çıkmıştı. Facebook da iOS özelinde Camera, Messenger, Pages gibi uygulamaları çıkarmıştı. Bu gelişmelerden bir süre sonra Facebook, Android özelindeki Home’u çıkardı.

Kantar Worldpanel ComTech’de açıklanan rakamlara göre Android ve iOS’un pazar paylarında değişiklik var. Android, geçen yıl Şubat ayında %45.4 olan pazar payını, 2013 Şubat’ta %51.2‘ye çıkarmış görünüyor. iOS’ta ise düşüş mevcut.

Bu rakamlara bakarak net bir sonuca varmak belki zor ama Facebook’un bu hamlesini orta ve uzun vadeli öngörüler üzerine kurduğunu düşünüyorum. Android kullanımının artması ile birlikte Facebook elbette Home’un kullanımının da artmasını hedefliyor.

Belki Home iOS’a da gelecektir, belki hiç iOS’la adı yan yana bile anılmayacaktır… Ancak Android ile birlikte işin renginin değiştiğini söyleyebilirim. Home’un çalıştığı telefonlara baktığımızda hepsi de özellikle seçilmiş gibi duruyor. Bu seçimlerin de yerinde olduğunu düşünüyorum.

Siz Home hakkında ne düşünüyorsunuz? Bundan sonrası için neler söyleyebilirsiniz?

3 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.