5 Kullanıcıdan 2’si #Facebook Sayfanızı Beğenmekten Neden Vazgeçiyor?

Facebook’ta hep yeni hayran kazanmaya yoğunlaşırken, mevcut kullanıcıları ihmal edebiliyoruz. Bir süre sonra bu kullanıcılar sayfayı beğenmekten vazgeçiyor ve onlara ulaşmak artık daha da zorlaşıyor. Peki bu kullanıcılar sayfanızı beğenmekten neden vazgeçiyor? DDB Paris ve OpinionWay’in bu konuda yaptığı araştırma sonuçlarına bir bakalım.

1.528 kullanıcının katıldığı ankette 630 kullanıcı bir sayfayı beğenmekten vazgeçtiğini belirtmiş. Gelelim beğenmekten vazgeçme nedenlerine…

Beğenmekten vazgeçmenin en büyük nedeni, %49‘luk oranla artık marka ilgimi çekmiyor olmuş. Bunu %46 ile mevcut bilgi ilgimi çekmiyor takip ediyor. 3. sırada sık içeriş girişinden şikayet edenler var ve bu oran %36. Bunun aksini söyleyenler –sık bilgi verilmiyor%14 ile son sırada yer alıyor.

Türkiye’den gelen cevaplara baktığımızda ilk sırayı mevcut bilgi ilgimi çekmiyor alıyor.  %50’lik orana sahip artık marka ilgimi çekmiyor‘un nedeni belli dönemlere ait yarışmalar/kampanyalar olabilir. Sayfadaki beğenen sayısını artırma amacıyla yapılan yarışmalar/promosyonlar da aslında sağlıklı bir topluluk kurmayı zorlaştırıyor. Marka ile artık ilgilenilmediğinin bir nedeni de bu olabilir.

Kullanıcı olarak siz sayfaları beğenmekten neden vazgeçiyorsunuz? Bunu yapmanızda özel sebepler var mı?

3 Yorum

  • Sedef Ecevit dedi ki:

    Takip ettiğim bir Facebook sayfasını Unlike etmemin tek nedeni, markanın artık ilgimi çekmemesi.

  • Gökhan dedi ki:

    Sayfa ilgimi çekse bile o an bana antipatik gelen birşey gördüğüm an unfollow ediyorum.

  • arzu dedi ki:

    sayfanın güncel olmaması, yeniliklerden haberdar etmemesi en önemli sebep. Ya da sırf sayfayı beğenenlerin profilindeki bilgileri ele geçirmek için açılan facebook sayfa ve grupları var, bunu da anladığm zaman hemen sayfayı terk ediyorum.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.