Facebook’ta Beğenen Sayısını Bırakın, #WOMM Yaratmaya Bakın!

Türkiye’de sosyal medyayı yeni keşfeden bazı markalar, ilk aşamada sadece ve sadece en çok hayran sayısına sahip marka olmak istiyor. Ancak bunun birincil hedef olmaması gerektiği, başka faktörlerin de hedeflenmesi gerektiğini hep söylüyoruz. Facebook da bundan sonraki stratejisini WOMM üzerine kurduğunu bir kez daha gösterdi. Peki Facebook’ta sağlıklı bir topluluk oluşturmak için ne yapmalı?

Sosyal medyaya yeni ayak basan markalar birincil hedeflerini beğenen sayısına odaklıyor. Kulaktan dolma bazı bilgiler, markayı ister istemez bu yönde hedef belirlemeye itiyor. En çok beğenen sayısına sahip marka olmak sadece birincil hedef olmak yerine, sağlıklı bir topluluk kurma ve sosyal medyadaki varlığı pekiştirmekle paralel olmalı. Markaların anlaması gereken önemli noktalardan biri bu.

Geçen ay Facebook’la yaptığımız toplantıda bazı bilgiler aldık. Facebook’un bundan sonraki stratejisinin tamamen WOMM üzerine kurulu olacağını konuştuk. Buna ek olarak şu an burada yazamayacağım bazı yenilikler de gelecek. WOMM stratejisi için geçen haftalarda ilk sinyalleri aldık.

Marka sayfasını beğenmeyenler de artık içeriklere yorum yazabiliyor. Bu ilk etapta beğenen sayısını olumsuz etkileyecek ve ek moderasyon yükü getirecek gibi görünse de, aslında sayfadaki etkileşimin artması için faydalı bir özellik.

WOMM etkisi yaratmak için Facebook’taki varlığınızı etkileşim üzerine kurmalısınız. Didaktik bilgi vermekle etkileşimi tek yöne kaydırmış ve baltalamış oluyorsunuz. İçerikleriniz etkileşimi artırıcı şekilde olmalı. Boşluk doldurma, soru sorma gibi en basit içerik stratejileri üzerinden gitmelisiniz.

Kullanıcıların sayfayı beğenme zorunluluğu olmadan da sayfa ile etkileşime geçiyor oluşunu avantaj olarak görebiliriz. Beğenmeden de yorum yazıldığında, bu etkileşiminiz arkadaşlarınız tarafından görülecek ve WOMM etkisine katkıda bulunacaktır.

Buna ek olarak, sayfa duvarında yer alan içeriklerin kimler tarafından kaç kere paylaşıldığını herkese açık şekilde görüyor olmak da önemli. Bu da içeriklerinizin ne kadar yayıldığını ve görünür olduğunu gösteriyor.

Birkaç gün önce duyurulan ve herkese açık şekilde görünür olan bir başka yenilik de, sayfanın katılımcı sayısı. Beğenen sayısının altında yer alan ve sayfanızla o ana kadar kaç kişinin etkileşime geçtiğini gösteren yeni bir metrik yer alıyor. Bu metrik de aslında işin arkaplanında olan biteni görmek açısından gayet faydalı bilgi veriyor.

Facebook, gelişmiş ve yenilenmiş Insights ile sayfa üzerindeki kullanıcı ayak izini daha sağlıklı takip etmenize ve WOMM etkinizi ölçmeye izin verecek. İçeriğin organik, reklam ve viral gibi yollarla ne şekilde yayıldığını ayrıntılı olarak gösterecek. Yeni Insights önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacak.

Tüm bu geliştirmeler ve özellikler bize Facebook’un WOMM etkisi yaratmada ne kadar güçlü bir platform haline geleceğini de gösterir nitelikte. Bu yazıyı okuyan marka ya da müşteri tarafıysanız, sayfadaki etkileşimi artırıcı stratejilerinizi güçlendirmeye çalışın. Şu aşamada verebileceğim en büyük tavsiye budur.

 

7 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.