Facebook’ta Güvenlik İçin 5 Temel İpucu

Şu sıralar Facebook’ta marka sayfalarının hacklenmesi ile ilgili haberleri daha sık duyar olduk. Facebook temaslarımız bize bu olayların kullanıcı hesapları üzerinden yapıldığını söylüyor. Facebook da hesap ve sayfa güvenlikleri konusunda yeni bazı özellikleri geliştirmeye devam ediyor. Peki kullanıcı olarak hesabınızı korumak için siz neler yapabilirsiniz? Hesap güvenliğinizi artırmak için işte benim önerilerim:

1. Parolanızı sık sık değiştirin, kimseyle paylaşmayın.

Belki çok da önemsemediğimiz bir öneri. Ama parola hesap güvenliğimiz için çok önemli. Çünkü parolanız girişteki en önemli anahtar. Bu anahtarın teki sadece sizde olursa, izniniz dışında kimse size ait olan bir bölgeye giremez. Facebook’ta parolanızı sık sık değiştirin ve kimseyle (sevgilinizle/eşinizle bile) paylaşmayın.

2. Tanımadıklarınızı arkadaş olarak eklemeyin.

Facebook tanıdıklarımızla iletişim kurmamızı sağlıyor belki evet ama bir o kadar da tanımadığımız kişilerle muhatap oluyoruz. Eğer size arkadaşlık talebi yollayan kişiyi hatırlamıyor ya da tanımıyorsanız, arkadaşlık isteğini kabul etmeyin. Her ne kadar bu kişiyle 78 ortak arkadaşınız olsa bile “nasılsa bir yerden tanıyorumdur” hissine kapılmadan isteği reddedin.

3. Her videoya, linke tıklamayın.

Ana sayfanızda görüyorsunuzdur, sivilce ilaçları, sigarayı bıraktıran aletler, “inanılmaz videolar”… Bunlar ilk etapta ilginizi çekse bile, bu linklere tıklamayın. Çünkü tıklayacağınız link bir uygulama linkidir ve virüs bulaştırma riski yüksektir. Eğer bir link video gibi görünüyor ancak bir yerinde “apps.facebook.com” yazıyorsa, o linke tıklamayın. Sonra haberiniz olmadan tüm arkadaş listenize alakasız istekler gönderir hale gelirsiniz.

4. “Beni hatırla ama kısa bir süreliğine” ilkesini edinin.

Bazen kullanıcı adı ve parola girmek üşenmemize neden olabilir ve bu yüzden ilk girişte “Beni hatırla” kutusunu işaretleriz. Eğer bilgisayarınızı sizden başkaları kullanıyorsa bu kutuyu işaretli bırakmak başımıza iş açabilir. Facebook’ta işiniz bitti mi oturumu kapatın ve yeni girişte bilgilerinizle tekrar giriş yapın.

5. “Giriş Bildirimleri”  ve “Giriş Onayları” için ayarlarınızı yapın.

Facebook hesabınıza tanımadığınız bir cihazdan giriş yapıldığında bildirim alabileceğiniz bu 2 ayarı kesinlikle yapın. Bu sayede hesabınıza “sızma” girişimi olsa dahi bununla ilgili bildirim alacaksınız. Bu ayarları yapmak için Hesap Ayarları sayfasında bulunan Güvenlik sekmesini ziyaret edin. Aynı yerde SMS ile giriş yapma ayarını da gözden geçirin.

Tüm bunları yaparken Gizlilik Ayarları ve izin verdiğiniz uygulamalarla ilgili durumunuzu sürekli olarak kontrol edin.

Yukarıda temel bazı önerileri okudunuz. Bunların dışında siz hangi şekilde hesabınızı koruyor ve hesabınızın güvenliğini sağlıyorsunuz?

1 Comment

  • her uygulamaya ” ne boka yarıyo bu ” düşüncesiyle girmeyiiiin.. bu önemli. sonra duvara bilmem neymiş bbg evinde cıplak pozlar felan salak saçma videolar düşüyo. Eline sağlık yazıyı beğendim.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.