Facebook’un Dil Devrimi

570 milyondan fazla* kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un bu başarısının pek çok nedeni var. Dünyaca ünlü olmasının nedeni, belki de Facebook’un dil devrimi adını verdiğim uygulamasında yatıyor.

Facebook diğer sitelerin aksine çok daha fazla dil seçeneğine sahip. 65’ten fazla dilde kullanılabilen Facebook, dil devrimini çok basit bir uygulama ile gerçekleştiriyor. Uygulamanın adı Facebook Translations. İsteyen herkes bu uygulama ile çeviri ekibine katılabiliyor.

Kendi dilini eklemek isteyen kullanıcılar için, site içerisindeki metinlerin karşılığını kullanıcı kendisi giriyor ve bu çeviri oylamaya sunuluyor. En çok oyu alan çeviri o dile ait çeviri olarak kabul ediliyor.

Sistem çok basit ve akıllıca. Çünkü yeni dil eklemek istedikçe, maliyet ve zaman konusunda problemler yaşanabilirken; kullanıcıların yaptığı çeviriler sayesinde aynı anda pek çok dil ile ilgili çalışma yapılabiliyor. İşte bu yönüyle Facebook, global bir dil devrimine imza atmış oluyor.

Tabii, uygulamanın suistimal yönü de mevcut. Örneğin geçen aylarda İnci Sözlük tarafından Facebook’u Türkçe ve İspanyolca kullanan üyeler hiç beklemedikleri bir manzara ile karşılaştı. Sözlükçüler, metinleri istedikleri gibi çevirerek, siteyi “hackledikleri” yönünde pek çok sitede yer aldı.

Suistimal yönünü bir kenara bırakırsak, uygulama sayesinde Facebook hem çok büyük bir yükten kurtulmuş oluyor, hem de durumu lehine çevirerek çok akıllıca bir iş yapmış oluyor.

* Üye sayısı Facebakers‘a göre verilmiştir. 28 Kasım 2010 itibariyle tam üye sayısı 574.458.400’dür.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.