Facebook Exchange Reklamları News Feed’e Gelirse Ne Olur?

Facebook, Exchange reklamlarının News Feed’de yayınlanacağını duyurdu. Bu haber sonrası reklamlar sadece sağda değil, kullanıcıların News Feed’inde de görünecek. News Feed reklamlar şu anda sadece küçük bir DSP grubuna açık. Reklamların mobilde değil, masaüstünde görüntüleneceği söyleniyor. Nedeni de reklamı masaüstü haber akışında göstermenin mobilde göstermeye göre daha etkili olması. Peki bu haber ne anlama geliyor?

Optimal’in CEO’su Rob Leathern’a göre News Feed reklamları sağda çıkan reklamlara göre en az 10 kat daha yüksek performans gösteriyor. Çünkü kullanıcılar en çok zamanı News Feed’de harcıyor.

Diyelim ki bir e-ticaret sitesinde bilgisayar kategorisinde gezindim. Facebook’a döndüğümde haber akışında gördüğüm reklam, siteyi görmemiş arkadaşıma göre değişecek ve önüme bir laptop reklamı veya kategoriye ait bir reklam çıkacak. Böylece FBX sayesinde reklama yakalanmış olacağım.

FBX reklamlarının News Feed’de yer alması, haber akışında görünecek reklam sayısında herhangi bir değişikliğe yol açmayacak. Bence bu, reklamların kişiye göre daha çok değişeceğinin işareti. Bu da bir anlamda FBX kullanmayan markaların reklamlarının görünmemesine veya daha sonra kullanıcıya görünmesine sebep olabilir.

Bu haliyle dönüşüm oranının yüksek olacağına şüphe yok. Çünkü sağda çıkan reklamlarda bile dönüşüm oranları normal reklama göre yüksekken, News Feed’deki hikayeler arasında bu reklama yakalanmam da etkiyi artıracaktır.

Ben de merakla haber akışında çıkacak FBX reklamlarının ilk sonuçlarını bekliyorum.

 

6 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.