Filmi Kitabından Daha Güzel (WTF?!)

Yıllar yıllar önce kitabını okumuşsunuzdur. Kitabı sizi çok etkilemiştir. Yıllar yıllar sonra filminin veya dizisinin çekileceğini duyarsınız. Sonrasında oyuncuları belli olur, setten fotoğraflar paylaşılır, fragmanlar düşmeye başlar.

Filmi veya diziyi izleyenler, prodüksiyona ve hikayeye hayran kalır. İzleyici kaybetmemek için televizyonda türlü türlü hileye başvurulduğu da olur. Bazı arkadaşlar da “Abi filmi çok güzel yaa!” der. Kitabı okumadan…

Bugüne kadar kitaptan uyarlanan yapımların sinematografik ve mali gerekçelerle bire bir kitaba bağlı kalmadan, başka hikayelerle ve sonlarla bittiğini izlediğimiz oldu. Eyvallah.

Bu aralar popüler olduğu için Game of Thrones’dan örnek vermek istiyorum. George R. R. Martin, A Song of Ice and Fire serisini yazmaya 1991’de başlıyor. İlk kitap A Game of Thrones 1996’da yayımlanıyor. Dizinin adı aslında ilk kitabın adından geliyor.

Aşağıdaki video da sürekli diziyi övenler için gelsin, sözleri manidar:

Game of Thrones’un her sezonu 10 bölüm olduğu için tüm hikayeyi 60’ar dakikalık bölümlere sığdırmaya çalıştığı aşikar. Fakat şunu da belirtmeliyim ki, 3 kitap önce okuduğunuz bir mevzu, bir sonraki kitapta bağlanıyor. Dizide ise bu olay çat diye oluyor.

Öte yandan, dizide karakterlerin sessiz kalıp düşündüğü 2 saniye, kitapta onlarca sayfa iç sesle ve o anki ruh haliyle o kadar güzel anlatılıyor ki, o sözü neden söylediğini daha iyi anlıyorsunuz.

Sadece Game of Thrones özelinde değil; genel olarak bu tür uyarlama yapılan durumlarda kitabı/eseri de okumak lazım, belki bire bir kıyas yapmamak lazım. Elimizde Sin City örneği var mesela… Çizgi romanın yazarı Frank Miller, filmin de yönetmenleri arasındaydı. Hal böyle olunca ortaya güzel bir film çıktı.

Bir de başımızın belası Peter Jackson var. Şahsen kendisine sinemada para kazandırmak istemeyen birisi olarak, Hobbit gibi nefis bir hikayeden ve kısacık bir kitaptan üçleme çıkarmasına anlam veremiyorum. Bu kadar ticari düşünmemeli insan belki de…

Yüzüklerin Efendisi desen, o da tartışılır…

Spoiler vermek gibi olmasın ama:

“Filmi kitabından güzel” olabilir, belki de olamaz. Bunu izleyiciye bırakmak lazım. Neticede onu yorumlayan okurun kendisi oluyor. Ama genelde filmi kitabından güzel olmuyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de öyle mi?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.