GoogleChromelaştıramadıklarımızdan mısınız?

Dün aldığım radikal bir kararla varsayılan tarayıcım artık Google Chrome. Evet… Benim için gerçekten büyük bir adım bu. Ben ki Mozilla Firefox‘u bile varsayılan tarayıcım yaptığımda  kendini yaban ellerde hisseden fakir ama gururlu genç edalarındayken, şimdi de Google Chrome varsayılan tarayıcım oldu… Hassasiyetimi anlayabiliyor musun Ey Okuyucu?

Chrome’un açılışta hızlı ve çabuk ekrana gelmesi beni cezbediyor. Firefox ise epey bir bekledikten sonra açılıyor. Chrome bu anlamda cidden krom kadar hafif! İşlemci kullanımı da cabası. Hatta öyle ki, Firefox’un 3.6.x sürümü ile plugin-loader.exe hatası almaya alıştım son günlerde. Sonra devredışı bırakmak zorunda kaldım… Bir de sık sık kasılmalar oluyor. Arama yaptığımda sonuç sayfasında 3-5 saniyeliğine donup kalıyor.

Gelelim Firefox’u tercih sebeplerime:

 1. Web geliştiriciler için bol ve birbirinden enfes eklentilere sahip oluşu.
 2. Yer imlerini kullanım kolaylığı. Nedendir bilmem ama bana hep “erişilebilir” gelmiştir. (O dediğin Bookmark Toolbar olmasın? Hepsinde var o çubuk.)
 3. Echofon (küçük ama etkili.)
 4. Firebug’ın Chrome’a göre daha kullanışlı oluşu.
 5. Mazoşizm merakı… İlk tıkta -onca yüklü eklenti yüzünden olsa gerek- dakikalar süren açılış… Dakikalar abartı olabilir ama tıklayınca açılmasını bekleyip, açılış sayfasını her seferinde ömründe ilk kez görüyormuş hissi.

Sizin tarayıcınız hangisi? Hangi tarayıcıyı neden tercih ediyorsunuz?

2 Yorum

 • İbrahim dedi ki:

  Güle güle kullan Ali:)Browser meraklısı biri olarak Opera,Mozilla,Chrome,Safari,Flock,Avant gibi birçok browser denemişliğim var.Aralarında en cazibelisi dediğin gibi Chrome.Özelliklede program açılış hızı! Ama gel gör ki Chrome’unda eksiklerini görmedik değil.
  -Facebookta sağ üst köşede bulunan hatırlatıcı ve önericiler bir süre sonra görünmemeye başladı.
  -Selçuk Üniversitesi Not öğrenme sayfalarında ikonların yerleri değişmeye başladı.
  -Online oyunlarda işaretlenecek kutucuklar işaretlenemiyordu.
  -Halkbankası İnternet şubesine Chrome ile giriş yapılamıyordu.
  En uzun süreli kullandığım browser’ımın artık vadesi doldu dedim.Mozilla’ya karşı olduğum halde tekrar şans verdim ama dediğin gibi alıştıktan sonra bırakamaz hale geldim.Sonunda anladım ki browser beğenmekte çoğunlukla göreceli olmuş.Yada browser’lar kullanıcı seçer olmuş:)

 • Muharrem dedi ki:

  Ben Chrome ilk çıktığı günden itibaren kullanmaya başlamıştım.O günden bugüne kadar chrome kısa sürede çok gelişti.Nede olsa arkasında google var.Kesinlikle diğer tarayıcılardan daha hızlı ve sistemi kasmıyor çok rahat bir program.En sevdiğim yanı ise bir arama yapmak istediğimde google ı açmadan adres çubuğuna arayacağım kelimeyi yazıp enter a basmak ve sonuçların ışık hızında önüme gelmesi :)

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.