#GooglePlus Facebook’u Hedef Almakla Hata mı Ediyor?

Çıktığı anda müthiş buzz etkisi ile sosyalmedyada fırtınalar estiren Google+, o günden beri sıklıkla eleştirilir hale geldi. Nedeni; üye olan kullanıcıların siteye tekrar girmemesi, yeterli ilgiyi yakalayamadı izlenimi ve “neden burada olmalıyım?” sorusuna net bir cevap bulunamayışı olabilir. Peki o günden beri Facebook’u hedef almakla Google+ hata mı ediyor?

Google+, henüz lansmanı yapılmamış bir ürün ve kapalı betadaki süreç, yayılması için doğru bir karardı. Facebook’tan farkı ne, bu sefer Google gümbür gümbür geliyor gibi heveslerle pek çok kullanıcı davetiye bulma telaşına düşmüştü. Bu da çok kısa sürede milyonlarca kullanıcının sosyal ağa üye olmasını sağladı. Bu yönüyle çıkış için strateji doğru planlanmıştı. Facebook’tan farklı sunduğu Hangouts (Facebook’un Skype ortaklığı ve grup sohbetin ücretli olmasına denk geliyor), Circles (Facebook sonradan Smart Lists olarak cevap verdi) gibi farklı noktalarla, Google+ Facebook muadili olmak yerine, Facebook’tan farklılaşan bir ağ olarak piyasaya giriş yaptı.

Bu yazıya başladığım sırada Google+ Sayfalar henüz duyurulmamıştı ve Google+’ın çıkıştan bugüne kadarki sürecinde üye sayısındaki artışıyla beraber, trafiğindeki düşüş de konuşulmaya devam ediyordu. Kendi çevremdeki arkadaşlarım da Google+ ile ilgili çok umut vaat etmeyen, kullanımına bir türlü ısınmadıkları, ne için kullanmak isteyeceklerini bile bilmedikleri şeklinde yorumlarla sürekli olarak sağ üstte yanan kırmızı kutudaki 1 bildirime (tanımadığınız tonlarca insanın sizi Çevreler’ine ekleme bildirimi) bakıp geçiyordu. TechCrunch’ta çıkan bir yazıda, siteye günlük girilen içeriklerdeki düşüşle ilgili grafiği görebilirsiniz:

Google+ Facebook’u hedef almakla hata etmiyor. Çünkü dünyada sosyal ağ devi olarak tek rakip Facebook bulunuyor. Bilgi Üniversitesi’nde verdiğim seminerde Facebook’un 3 yıl içinde sosyal medya alemindeki değişimini slayt üzerinde göstermiştim (bkz: Online Communities 1 ve 2). Hal böyle olunca lidere karşı markanızı konumlama ve stratejilerinizi bu yönde belirleme de önem kazanıyor. Daha birkaç gün önce Zuck, Google+ için “Facebook’un küçük bir kopyası” dedi ve Google’dan buna karşılık “küçümsenmekten son derece memnunuz” açıklaması geldi.

Facebook markalar için yerini sağlamlaştırdı evet ancak bundan sonrası için markaların Google+’ta farklılaşması, Google’ın markalara farklı şeyleri yeni sosyal ağı üzerinden sunması daha etkili bir strateji olacaktır. Çünkü şu halde milyonlarca beğeneni bulunan ve sağlam bir topluluk oluşturmuş dünya devi markalar, Google+’a sırf bulunmak için gelmeyecektir.

Google+ markalar açısından bu fırsatı buna göre değerlendirmeli. Şu halde Google+ Sayfalar Facebook’takinin çok daha sade halini sunuyor görünüyor. Google, arama motoru devi avantajını +Direct Connect ile birleştiriyor. Bu da önemli bir gelişme. Google arama sonuçlarında sayfalar ve kullanıcı olarak yaptıklarımızı arkadaşlarımız gördükçe, Google’ın sosyal taraftaki ağırlığı daha da artacaktır diye düşünüyorum. Facebook da arama devine karşı Bing ile sosyal çalışmalara daha da ağırlık verecektir.

Bekleyip göreceğiz. Siz Google ve Facebook’un sosyal ağ çekişmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.