Güçlü Muhalefet Demokrasiyi Yüceltir

Cumhuriyet kurulduktan sonra tek parti döneminde devam eden Türk siyasi hayatının, Atatürk’ün talimatıyla çok partili döneme geçiş denemelerine de tanıklık ettiğini biliyoruz. İktidarı denetleyecek bir muhalefete ve farklı seslere her zaman ihtiyaç var. Çünkü muhalefet olan yerde denetim ve demokrasi vardır.

Türkiye’de güçlü bir muhalefetin olduğunu söylemek zor. Üstelik muhalefet bile kendi içinde ana muhalefet partisi gibi tanımlarla ayrılmış durumda. İktidar olmayan partilerin layıkıyla muhalefet ettiği bir siyasi ortam, hem halk hem demokrasi için son derece faydalı ve gereklidir.

Eleştirinin, sorgulamanın, muhafeletin ve soruların olduğu yerde gelişim ve rekabet olur. İktidar partisi yanlış yaptığı şeyleri görme, muhalefetin sorularını cevaplama sayesinde demokrasinin yücelmesine katkıda bulunur.

Aynı şeyi ülkemiz için söylemek çok mümkün değil. Çünkü mecliste büyük çoğunluğa sahip iktidar partisine muhalefet etmek çok mümkün görünmüyor. Soru önergerleri -daha belki de okunmadan- reddediliyor, muhalefet mekanizmasının işlemesine çok olanak tanınmıyor. İktidara göre yapılan her şey doğru. Çünkü biz biliriz söylemleri gırla…

Zamanında Atatürk’e yakın isimler ülkede her şeyin yolunda gittiğini, halkın çok mutlu olduğunu söylemişti. Ama durum öyle değildi. Atatürk halkın arasına girip, sorunları dinleyince durumun farkına varmıştı. Halkın sorunları vardı ve bunlar bilinmiyordu. Çünkü baştaki isme yeterince bilgi gitmiyordu. Şimdilerde başbakanımıza da eksik/yanlış bilgi verildiğine dair haberler çıkıyor.

Bir vatandaş olarak bu durum beni düşündürüyor. İktidar partisine oy vermiş olalım olmayalım, sorgulanmaya, denetlenmeye her zaman ihtiyaç duymamız lazım. Aksi takdirde iktidar elindeki güçle kör ve sarhoş olabilir, etrafında olan biteni göremez.

Madem ileri demokrasi konuşmaları yapıyoruz, bunun da gereğini yerine getirmeliyiz. Ortada cevaplanmamış o kadar çok soru, o kadar çok soru önergesi var ki, insan gerçekten hayret ediyor.

 

İktidar partisi mademki tüm Türkiye’ye hizmet veriyor, oy kaygısına düşmeden sorulara cevap vermeli. Bunları birer fırsat olarak görmeli. Yoksa sakladığı bir şey varmış durumuna düşebilir, şaibe altında kalabilir. Cevap verdikçe hem demokrasimiz yücelir hem de iktidar şüpheye yer bırakmadan, muhalefetin de desteğiyle yerini sağlamlaştırır.

2 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.