Harry Houdini’yi Duymuş Muydunuz?

Swordfish filminde geçen bir repliktir aslında bu… Asıl adı Erik Weisz olan Amerikalı illüzyonisttir Harry. El ve ayakları zincirlere vurulu halde kilitli sandıklardan çıkma numarasıyla ünlüdür. Eşi Wilhelmina Rahner ile kelepçe, ip, kilit gibi numaralarda ün kazanmışlardır. Swordfish filminde Gabriel ve Stanley arasında şu diyalog geçer:

Gabriel: Have you ever heard of Harry Houdini? Well he wasn’t like today’s magicians who are only interested in television ratings. He was an artist. He could make an elephant disappear in the middle of a theater filled with people, and do you know how he did that? Misdirection.
Stanley: What the fuck are you talking about?
Gabriel: Misdirection. What the eyes see and the ears hear, the mind believes.

İsmini Fransız gözbağcı Jean-Eugéne Robert-Houdin’den alan Harry Houdini, kendisine kilitli kasalardan nasıl çıktığı sorulduğunda şu cevabı veriyor:

Kasaları dışardakilerin içeri girmesini engelleyecek şekilde tasarlıyorlar, içerdekilerin dışarı çıkmasını engellemek için değil.

Houdini, eşi ile birlikte bir de ruh çağırma numarası denemek istemiş. İkili, ölen ve sağ kalanın iletişim kurabileceğini düşündüğü için böyle bir şeye kalkışmış. Houdini öldükten sonra eşi Houdini’nin ruhunu çağırmış ancak bu deneyde başarısız olduğunu açıklamış.

NOT: Bilgiler ve fotoğraflar Wikipedia’dan alınmıştır.

1 Comment

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.