Kitap İncelemesi: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Yuval Noah Harari’nin beni çok etkileyen, pek çok konuda yeniden düşünmemi sağlayan ve incelemesini de ayrıca yazdığım eseri Sapiens: A Brief History of Humankind sonrası merakla beklediğim yeni kitabı Homo Deus: A Brief History of Tomorrow’la ilgili heyecanımı Twitter’dan paylaşmıştım. Kitabı okudukça yine tonla yerin altını çizdim. Harari, yeni kitabında “Tanrı İnsan” gibi çok iddialı bir kavramın üzerine gidiyor. Kitapta çok ilginç istatistikler, örnekler ve derlemeler yer alıyor.

Homo Deus’ta insanın tanrı olmak için yaptığı çalışmalara, ölümsüzlükle ilgili araştırmalara, ölümsüz olursak aslında ne olacağına, ölümsüz olamasak bile ömrümüzün uzaması sonucu bir 60 yıl daha başımızda Putin’in olmasını isteyip isteyemeceğimize kadar pek çok konuya değiniyor. Örneğin 2010 yılında obezite ve benzeri hastalıklardan ölenlerin sayısı 3 milyon civarında. Terörizm kaynaklı saldırılarda ölenlerin sayısı ise sadece 7.697. Ortalama bir Amerikalı ya da Avrupalı insanın El-Kaide tehditine karşı ölme ihtimali, Coca-Cola kaynaklı bir ölüme göre çok daha düşük.

Kitabın sürprizini çok kaçırmamak için bu sefer daha kısa bir derleme yaptım ve videoya çektim. İyi okumalar ve izlemeler.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

1 Comment

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.