Huffington Post’tan Tıklanma Sayılarını Artıran Çözüm

Dijital yayıncılığın en büyük kaygılarından biri tıklanma ve okunma sayılarındaki düşüş. Pek çok yayıncı da bunun farkında ve okurlarını sitede daha çok tutmak ve içeriklerini daha okunabilir yapmak için farklı, bazen çok basit çözümlere gidebiliyor. Bunun son örneğini Huffington Post’ta görüyoruz.

Huffington Post, günde 1.200 makaleyi 92 bölümde yayınlayan ve dünyanın önde gelen haber kaynaklarından biri. A/B testini de ilk yapanlardan biri olduğu için, artık kişiselleştirilmiş makaleler göstermeye başladı.

Kişiselleştirilmiş makale dediğimiz ise, yan tarafta “Sizin İçin Önerdiklerimiz” başlığı ile, daha önce okuduğunuz veya tıkladığınız makalelere benzer içerikler gösteriyor. Örneğin bir kullanıcı Amy Poehler, Tiny Fey ve Altın Küre esprileri haberine gelmişse, sağ tarafta daha çok Amy Poehler, Tiny Fey ve Altın Küre haberi görüyor.

Normalde bu teknolojiyi “Benzer Yazılar” olarak yapıyoruz ama buradaki farklı durum, Huffington Post’un buna özel bir teknoloji geliştirmesi ve bunu A/B testi ile sunması.

Huffington Post da şimdilik sonuçlardan memnunmuş. Bu yenilik geldiğinden bu yana makalelerin tıklanma ortalaması %50 civarında artmış.

Çözüm aslında çok basit ve çok sefer kendi çevremizde de gündeme geldi: Kullanıcı ilgileneceği içeriği görünce tıklar. Esas mevzu bu teknolojiyi etkili şekilde verebilmekte. Şahsen bir makale okuduğumda, “başka ne okusam?” diye o site içerisinde gezindiğim oluyor. Diğer yayıncılar da bu şekilde bir kullanıma giderse olumlu sonuçlar alınacağını düşünüyorum.

Sizce faydalı bir çözüm mü? İşe yarar mı? Ne dersiniz?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.