iGoogle Şimdi Çok Sosyal!

Google’ın kişiye özel ana sayfası iGoogle, yeni bileşenleri ile (gadget) artık çok daha sosyal. Eklenen 18 bileşen ile amaçlanan tek şey var: Paylaşmak.

Bu yeni bileşenlere ilişkin haberleri okuduğunuzda her 2-3 satırda bir geçen kelime “share”. Sosyal medyanın üzerine kurduğu şey de zaten paylaşım değil mi? Google da şimdi bunu iGoogle ile sağlamayı hedefliyor.

Eklenen bileşenlerden örnek vermek gerekirse; oluşturduğunuz “Yapılacaklar Listesi” ni aile üyelerinizle paylaşabiliyorsunuz. İzlediğiniz YouTube videolarını tek bir tıkla diğer kullanıcılara gönderebiliyorsunuz. Electronic Arts, özel tasarladığı Scrabble bileşeniyle karşımıza çıkarken, NPR da haberleri arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak sağlıyor.

“Sosyal bileşenler içerisinde Google Reader için bir bileşen yapılmamış olması şu aşamada kaçmış bir fırsat olarak yorumlanabilir” diyor New York Times’taki bir haber. Google Reader’ın da birkaç gün önce duyurduğu sosyal özellikleri bu bileşenlerle birleştirmesi gerek.

Açıkçası iGoogle’ı bu bileşenlerden önce kullanırken pek de iştahlı değildim. Durağan bir sayfada eklediğim bazı beslemeler (feed, RSS) ile bazı haber kaynaklarının son dakikaları ve Google Reader vardı. Şimdiyse durum biraz daha değişti. Belli ki sosyal ağa girmeden mutlu olamıyoruz. Paylaşımcı bireyler olarak her daim “share” butonunu elimizden altında tutmak ister hale geldik.

Google’ın bu yeni bileşenleri sosyal medya konusunda uzman geliştiricileri ne yönde harekete geçirecek, merakla izliyoruz.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.