‘İlk Biz Olalım’ Kaygısı

Dijital pazarlama dünyasına biraz aşinaysanız, trendlerin ve dinamiklerin çok hızlı değişebildiğini duymuşsunuzdur. Bir sabah uyanırsınız, yeni bir platform çıkmıştır veya mevcut platforma akıl almaz yenilikler gelmiştir. İşin uzmanı olarak yapmanız gereken bu değişikliklere kendinizi adapte ettiğiniz kadar markanızı da çok hızlı adapte etmektir. Fakat bu sektörde acayip bir kaygı vardır: İlk biz yapalım.

Pek çok marka yaptıklarında ilk olmak, bununla övünmek ister. Kimi durumlarda anlaşılır ve öyle olması gereken de bir kaygıdır bu. Örneğin, Volkswagen için yaptığımız fan edition ile dünyada ilk kez Facebook’tan otomobil üretilmiş ve bu otomobiller sınırlı sayıda satışa sunulmuştu. Şimdi aynısını yapan bir marka duyduğumuzda “biz yapmıştık” diyebiliyoruz.

Bu örnekte ilk olmak önemliyken, yeni çıkan bir platformda (örneğin Google+) ilk hesap açan olma kaygısını taşıyan markalarla da karşılaşabiliyorsunuz. Marka “marka olarak ilk hesabı biz açalım” dediğinde ajans “tabii efendim, biz sizin yerinize açmıştık bile” diyebiliyor. İşte bu noktada düşünüp şu soruları sormamız gerekiyor:

İyi de neden? Hesap açmak 30 saniyelik bir işken, bu hesabı yürütecek stratejin ne? Neden ilk oldun? İlk hesap açan olmak dışında başka ilkleri başarabilecek durumda mısın? İlk olmanın faydaları ve zararları neler? Bu bize (markamıza) ne fayda sağlayacak?

Bu ve benzeri soruları cevaplamak, bazı kaygıları gidermede ve sonraki adımları atmada inanın büyük fayda sağlayacaktır.

İşimizi hızlı yapmak ve hızlı harekete geçmek zorundaysak, sonraki adımları da buna göre planlamamız lazım.

Mesaj kaygısına düşmeden…

8 Yorum

 • Sabahattin dedi ki:

  Yazdiklarinizi ilgi ile okudum. Ve cok da ogrenmek istiyorum.
  Turkiye den ayrildigimda video lar daha yeni cikmisti ki bilgisayarin adi bile bilinmezdi.

  Oysa bircok konuda gec kalmamiz, yeterli atilim yapip kendimzi bircok konularda yenilememis olmamiz biz Turkiye’yi bircok ulkenin gerisinde birakiyor maalisef.

  Ecommerce sitelerinin ticaret ahlakini benimsememis olmalari,
  SEO ve online market konularinin herkafadan birses cikar halde olmasi uzucu.

  Zannediyorumki sizinde yazinizda bahsettiginiz gibi “ilkonce ben yaptim” egosuna yenik dusuyoruz. Nedendir bilemiyorum ama, bu cogu Turk kani tasiyan kisiler icin bir virus durumunda.
  Oysa bir Anglo Saxon veya American ilkonce ben yaptim yerine, herseyi paylamakla kalmayip daha nekadar kullanisli yapib halka hizmet veririz anlayisi ile yola cikiyor.
  Ama sizin gibi yeni nesillerin bu konuda cok daha guxel adimlar aldiginizi gormekle kalmayip, herkesin goremedigi sorunlari cok daha acik bir acidan bakarak gormeniz beni sevindiriyor.
  En buyuk arzum tekrar Turkiye’ye gelip dogdugum sehir Istanbul’da yasamak ve SEO isi uzerine biraz egitim birazda service vermek.
  Basariya goturucek elestirilerinizin devamini gormek uzere hoscakalin.

  Sabashattin

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.