İyi Brief Almak Neden Önemlidir?

Sadece reklamcılık için değil, hayatın belki de her alanında iyi brief almak önemlidir. İyi brief almanın hayatımıza katacağı bazı güzellikler var. Peki bu güzellikler neler?

İlk defa duyanlar için brief; -en basit haliyle söylemek gerekirse- özetlemek, kısa ve öz şekilde bilgi sunmak anlamına gelir. Brifing de “bilgilendirmek” anlamında kullanıldığı için, kelimenin geniş anlamını “özet bilgi sunmak olarak” açıklamak mümkün.

Reklamcılıkta ise brief, yapacağımız iş için kullanacağımız rehber anlamına gelir. Müşteriden brief gelir, içerideki ekipler de bu brief doğrultusunda çalışma yapar. Bu çalışma kreatif fikir, yeni bir mobil uygulama, strateji sunumu vb. pek çok şey olabilir.

İyi brief olmazsa ne olur?

İyi brief olmazsa, iş kulaktan kulağa oyununa döner. Başta birinin söylediği şey, son sıradaki kişinin kulağına fısıldandığında baştaki şeyle sondaki şey birbirinden çok farklı olabilir.

Olaya reklamcılık açısından bakalım:

  • İyi brief olmadan boş boş duvarlara bakarız çünkü yapılacakları biz “uydurmak” zorundayızdır.
  • Çok güzel bir fikir bulabiliriz ama müşterinin isteğine uymayabilir. (“E, müşteri zaten ne istediğini söylememişti ki?” diyen arkadaş, ona da geleceğim, sabret azıcık.)
  • Yaptığınız iş müşteriden geri dönebilir. Ne istediğini söylemediği için, gönderdiğiniz iş revizyon manyağı olabilir.
  • Sıfırdan çalışmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Ortaya hiçbir iş çıkaramayabilirsiniz.
  • Yazık olur. Valla.

Brief aslında rehberdir, kılavuzdur.

İyi brief olursa işlerimiz daha kolay. Çünkü brief bize yol gösterecek olan kılavuzdur. Peki iyi brief almak neden önemlidir ve bu bize ne fayda sağlar?

  • İyi brief sayesinde hiç bilmediğimiz bir yolda kaybolmadan, gideceğimiz yeri buluruz.
  • İyi brief, fazladan iş yapmayı engeller. Müşterinin isteğini brief’te belirtmiş olması nedeniyle buna uygun iş yapılır.
  • İyi brief; amacı, hedefi, sonucu, yapılacakları belli bir iş planı çıkmaya yardımcı olur.
  • İyi brief ile müşteri ne istediğini net şekilde söyler. Net olmayan noktalarda aradığınız cevaplara ulaşıncaya kadar sorular sormaya devam etmelisiniz. Yoksa yine “farazi” iş yapmak durumunda kalmayın.

Sadece reklamcılıkta değil, hayatta da “brief almak” önemlidir. Başarmak istediğimiz şeyler, kişisel hedeflerimiz, bir yıl sonra olmak istediğimiz yer gibi pek çok konuda kendi kendimize brief verebiliriz. Bu sayede elimizdeki rehber sayesinde sonuca daha kolay ulaşırız.

Siz bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Brief almak sizce de önemli mi?

5 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.