Baş Belamız: Sosyal Medyanın Kampanya Kuşları

Sosyal medyanın Türkiye’de -belki de dünya genelinde- kronikleşmiş bir sorunu var: Kampanya kuşları.

Bu kuşlar öyle kuşlardır ki, gemide peşinizden gelen çılgın martılardan farksızdırlar. Yarışma için elleri F5 tuşundadır. Kampanya ve yarışma sitelerinde gezinirler. Nerede bir kampanya var, bunlar sürü olarak oraya damlar. Tepenize üşüşürler.

Bunları biliyor muydunuz?

 • Ev eşyasını sosyal medyadaki yarışmalardan düzen kuşların olduğunu…
 • 5 lira değerinde bir hediyenin deli gibi peşine düşen ve “babama doğum günü hediyesi alacaktım, çok istiyorum” diye yazan kuşların olduğunu…
 • Kazansa bile “HEDİYEM GELMEDİ, NERDE KALDI HEDİYEM, HEDİYEEĞĞ, HEDİYEEAĞĞ” diye hediyesi eline ulaşıncaya kadar zırt bırt mesaj atan kuşların olduğunu…
 • Hediye eline ulaşsa bile “HEDİYEM KIRIK GELDİ ALLAH BELANI VERSİN KARGO” diye markaya mesaj atan kuşların olduğunu…

Ne yapmak lazım?

Er yada geç bu kuşlarla tanışacaksınız. Ondan kaçış yok.

 • İlla yarışma yapmanız gerekiyorsa kuşlarla fazla muhatap olmadan, markanızın amacına yönelik, kurgusu net yarışmalar yapmalısınız.
 • Topluluk büyütmek için yapılan yarışmalar en önemlisi. Zira topluluk kurmaya nasıl başlarsanız öyle gider. 10 bin kişinin beğendiği sayfanızın 9.300’ü bu kuşlardan oluşuyorsa yandınız.
 • Yarışmaları sık yapmayın. Kurguda markanıza değer katacak bir nokta koyun ki yarışmanın bir amacı olsun.
 • Yarışma sonuçlarını ve kazananları analiz edin. Fake ve kampanyacı hesapları ayıklayın.
 • Sonraki yarışmalarda önceki yarışma sürecinden ve sonuçlarından notlar/dersler çıkarın.

Sizin unutamadığınız bir kampanya kuşu deneyimi var mı?

3 Comments

 • Bilal Gül says:

  Ajansı arayıp,

  – ben şu yarışmanızı kazanan kişiyim. hesabımı çaldılar hediyemi belirttikleri adrese göndermeyin lütfen. tehdit ediyorlar beni.

  diyen bir adam olmuştu. Ben baya üzülmüştüm adama. Sonra kafam bastı adamdan kimlik fotokopisi istedik. Meğer bunu diyen adam başka bir kampanya kuşuymuş. Diğerinin elinden hediyeyi almaya çalışıyormuş. Biz adama üzülüp onun verdiği adrese hediyeyi göndersek amacına ulaşıyordu yani.

  Bu da böyle bir anımdır ^^

  Not: Bir de başıma şöyle bir şey gelmişti: http://twitpic.com/6o7hjg

 • hakann says:

  Olmaz mı? Bir üçkağıtçılık yöntemiyle daha karşılaştım geçen kampanyamızda. Adam yada kadın, kazanan listesini açıklandıktan 10 dk sonra ´ben kazanmışım, adresim şu´ diye mesaj gönderiyor. Lakin sorun şu; hesabı o anda yani listede gördüğü bir isimle ve arakladığı paylaşımlarla kasten açıp, alel acele hediyeyi talep ediyor. Aynı gün gerçek kazanan uyarmasa, çalışanımız ertesi gün kargoyu çıkaracak yani.

 • Enderun S-02 says:

  Fresh bir deneyim de bizden:
  Tüm sülale kampanyaya abanıyorlar ve ayıklamaya çalıştığınızda DM’den ya da mesajdan taciz ederek kazandıklarına dair ısrar ediyorlar. Olmadı post’a tecavüz ediyorlar. Tam bir yıldırma politikası yani.

  Bir keresinde kadının biri o kadar ısrarcı oldu ki “size de teselli ödülü olsun” diyerek markanın kupasını göndermiştik, kadın tacizini kesmişti. O zaman anladık ki onlar için hediyenin önemi yok, sadece “bir şey” kazanmak için yarışıyorlar ne kazandıkları önemli değil. Buradan çok fena sosyolojik analiz çıkardı da neyse…

  Kısacası, kurgu, koşullar ve gerekiyorsa ayıklama sosyal medya yarışmalarında şart, onu anladık.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.