Kararsız Bünyelere Karar Almayı Kolaylaştıracak Öneriler

Günlük hayatta pek çoğumuzun baş belası kararsızlık. “+Şuraya mı gitsek? -Olur. +Bunu mu yapsak? -Tamam. +Aa, şu da vardı aslında. -Evet, o da olur bak. (…)” gibi daha da uzayıp giden muhabbetin ardından çoğu zaman hiçbir şey yapamamak gibi kararlar alırız. Olsun, kötü de olsa bir karar almışızdır. Peki bu kararsız tavrımızı ortadan kaldırmak ve daha hızlı kararlar alabilmek için neler yapmalı?

Yapılan bir araştırma göstermiş ki, dünyayı siyah ve beyaz gören insanlar daha hızlı karar alıyor. Dünyayı siyah-beyaz ve gri tonlarda görmekle ilgili psikologların yaptığı şöyle bir araştırma var. Neden kararsız kaldığımız konusunda uzmanların gösterdiği sebepler arasında yanılma korkusu, yüzleşmek istemediğimiz bir gerçekle yüzleşme endişesi, olayın sonunu görememe yer alıyor.

Vereceğimiz siparişten bu akşam arkadaşımızla (veya eşimizle) ne yapmak istediğimize, iş değiştirmeden evliliğe kadar günlük hayatta karar almayı kolaylaştıracak şu önerileri deneyin:

Sadece duruma bakın

Kişisel hislerinizi bir kenara bırakın ve edindiğiniz bilgiler doğrultusunda mevzuyu kişiselleştirmeden ilerleyin. Gizli bir dedektif veya muhabir olduğunuzu düşünün. Elinizdeki veriler, bilgiler, kanıtlar ne gösteriyor? Ne şekilde ilerleyip ne tür bir karar vermelisiniz?

Kısa-uzun vade kıyaslaması yapın

Alacağınız kararın büyüklüğüne göre adım atmada kısa ve uzun vade kıyaslaması işinize yarayabilir. Çünkü alacağınız karar uzun vadede sizi daha mutlu edecekse veya kısa vadede yapmanız gereken bir şeyse, bu duruma göre kararınızı verin. Kısa vadede olması gereken bir şey mi? Karar verilmesi gerekiyor mu? Yoksa bir süre daha bekleyebilir mi?

İhtiyaca bağlı olarak karar verme süresi koyun

Belli bir süreye kadar karar vermeniz gerekiyorsa takviminizde bunu işaretleyin. Bu şekilde ne zamana kadar düşünmeniz veya ne tür bir karar vermeniz gerektiğini daha rahat kestirebilirsiniz. Böylece zamanı gelince kararı vermeye hazır olursunuz.

Artıları ve eksileri listeleyin

Yine kararın büyüklüğüne göre artı ve eksileri listeleyip eldeki seçenekleri yazılı olarak görmekte fayda var. Belki akşam nereye gideceğiniz konusunda bir listeye gerek yoktur ama yapacağınız tatil planında vermeniz gereken önemli kararlar için bir liste işinizi kolaylaştırabilir.

Karar verdikten sonra nadasa bırakın

Bazen her şeyden emin karar veririz ve birkaç gün sonra aslında bu kararın ne kadar da saçma/yanlış olduğunu fark ederiz. İşte böyle durumlarda bazen zamanından önce karar vererek yanlış bir karar almanın önüne geçmiş olursunuz. Bunun için kararı alın ve bekleyin. Eğer aldığınız kararların sonuçlarını görmeye başladıysanız, elde ettiğiniz sonuçlara  göre hareket etmekte fayda var.

Şimdi onlar düşünsün

Bazen de çok düşünmeden adım atmak, karar almak gerekir. Bunun için yapmanız gereken kararı alıp “şimdi onlar düşünsün” tavrı ile topu karşı tarafa, kişiye, duruma bırakmak. Bu sayede sizin aldığınız karar karşı tarafta bir değişikliğe, eyleme yol açar ve süreç hızlanabilir. Bu sayede ortak kararla da bir yere varabilirsiniz. Ya da varamayıp aynı yere dönebilirsiniz, kim bilir?

Sonuç

+ Bu yazı karar almamda faydalı olabilir.

– Aynen.

+ Olmayabilir de.

– Evet ya…

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

7 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.