Klout’a İnanmıyorum Ama Bir Güç Var

İlk duyduğum(uz)da büyük umutlar beslediğim(iz) ve ne işimize yarayacağını yazdığım sosyal medya skoru ölçer Klout’a karşı karmaşık duygular içinde olduğumu söyleyerek yazıma başlıyorum. Bu yazıyı da Klout gibi servislerin cephesinde bir önceki yazımdan bu yana neler olduğunu ve yakın gelecekte kullanıcıları ne şekilde etkileyebileceğini değerlendirmek üzere yazıyorum. Klout öldü mü, ıssız sosyal medya kaldı mı?

Bilmeyenler için Klout, sosyal medya hesaplarınızı bağladığınız, bunun sonucunda sosyal medya etkinliğinizi (influence) 100 üzerinden puanlayan bir servis. Benzer hizmeti veren Kred, PeerIndex gibi servisler de mevcut. PeerIndex’te de tıpkı Klout’ta olduğu gibi etki derecenize göre ürünler, indirimler, ikramiyeler (Perks) kazanabiliyorsunuz.

Klout’un ne işe yarayacağını ve faydalarını yazdığımda tarihlerimiz Eylül 2011’i gösteriyordu. O dönemde Klout’un adını daha çok duymaya ve heyecanlanmaya başlamıştık. O günden bugüne, Klout algoritmasını değiştirdi ve yakın zamanda Instagram’daki etkinliğinizi de hesaplamalara dahil etti. Twitter’da retweet’e ek olarak favorilerin de hesaplamaya dahil edilmesini kendilerine sormuş ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğine ilişkin bir cevap almıştım.

Bugünlerde Klout’u kaçımız sallıyoruz? Eskiden olduğu gibi her gün skorumuzu kontrol ediyor muyuz? Bu konuda farklı görüşler olsa da, Klout global çapta kabul edilmiş bir metrik olduğu için, biz umursamasak bile umursayan birileri halen var. Bu birileri işe alımlarda bile bu skora göre sıralama yapıyor ve karar veriyor.

Wired’ın Mayıs 2012 sayısında konuyla ilgili detaylı bir yazı vardı. Bu yazıda iş görüşmesine giden Sam Fiorella’nın Klout skorunun 34 olması ve işe skoru 67 olan başka birisinin alınmasından bahsediliyordu. Yine aynı yazıda Klout skoru 74 olan grafik tasarımcı Calvin Lee’nin skorunu hep yüksek tutmak için günde 45 tweet’e kadar paylaşım yaptığı yazıyordu.

Klout’un sorunlarından biri etkinizi günlük olarak ölçmesi. Örneğin bugün puanınız 70’se, ertesi güne etki edecek bir etkileşiminiz yoksa skorunuz bir anda düşebiliyor. Etkinizi yüksek tutmak için -gereksiz yere- çok çabalamanız gerekiyor.

Klout’un işe alımdaki etkisi böyleyken, sadece işe alım ve kariyer özelinde hizmet veren Reppify’dan da bahsedeyim. Reppify, iş başvurusu yapan adayları belli kriterlere göre yaptığı puanlama ile sıralıyor. Böylece işe alım sürecinde adaylar hakkında fikir veriyor.

Klout ve PeerIndex, skorunuza göre size fırsatlar sunuyor. İşe alımda elenmenize yol açmasındansa, hoşunuza gidecek fırsatlar sunması daha iyi. Örneğin, Klout skorum sayesinde Moo‘dan kendime özel kartvizit bastırmıştım. Bazı etkinliklere de VIP erişim gibi teklifler almıştım. Amerika dışındaysanız, bunlar dışındaki fırsatların pek çoğuna katılamıyorsunuz ve yüksek skorunuzun olmasının da pek anlamı olmuyor.

Stephen King yeni e-kitabı Mile 81 için Klout’ta kitap konusundaki etki sahibi kullanıcıları (Influencer) hedeflemiş ve e-kitabı ve yeni romanından bir bölümü ilk kez onlarla paylaşacağını duyurmuştu. Doğru hedef kitleye, konuşacağı ve paylaşacağı değerli bir şey sunma açısından Klout doğru bir platform olarak kullanılmıştı. Ne Facebook ne Twitter… Sadece Klout.

Sosyal medya veya dijital pazarlama işi yapıyorsanız skorunuzun yüksek olmasını bir nebze önemseyebilirsiniz ama bunu ölüm kalım meselesi yapmanın ya da bir yarışa dönüştürmenin alemi yok.

Yukarıda linkini verdiğim daha önceki yazımda Klout’tan umutlu olduğumu, ciddiye alınabileceğini yazmıştım ama geçen süre içerisinde servise ilişkin düşüncelerim eskisi kadar iyimser ya da heyecan verici değil. Klout özelinde konuştuk ama Kred ve PeerIndex’in de servislerini geliştirmeye yönelik çalışmaları ve yatırımları devam ediyor.

Bundan sonra da bu servislerin puanlarını ciddiye almayı sürdüreceğiz. Üstelik kullandığımız diğer platformları da puanlamaya dahil ettiklerinde daha çok paylaşım yapmaya ve skorumuzu hep üstte tutmaya çalışacağız. Sunulan fırsatları kullanmaya ve kullandıkça keyif almaya, belki de bedavaya iyice alışmaya devam edeceğiz.

Siz konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Klout’a inanıyor musunuz? Yoksa “inanmıyorum ama bir güç var” gibi düşünenlerden misiniz? Konuyu sizinle de tartışmak isterim.

1 Yorum

  • Özgür dedi ki:

    Bence klout ünlü insanların etkilerini (popülaritelerini) ölçmeye yarayacak bir araç olabilir ancak. Ünlülere dair albüm satışına, film gişesine denk bir başarı faktörü olabilir. Yoksa bizim gibi “sıradan” insanlar için hiçbir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ayda yılda bir klout skorumu kontrol ediyorum ama benim için telefonumda oynadığım bir oyunda kazandığım puandan daha önemli değil. :)

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.