#Klout Skorunuz #SosyalMedya ve Kendiniz İçin Neden Önemli?

Sosyal medya skorunuzun önemli hale geleceğini hiç düşündünüz mü? Bu skor sayesinde yeni bir filmi ilk izleyen ya da henüz çıkmamış bir kitaba önce sizin sahip olabileceğinizi… Klout ile sosyal medyadaki etkinliğiniz önem kazanıyor ve bu skora göre ne kadar etkili olduğunuz hakkında insanlar ve markalar fikir sahibi olabiliyor. Peki bu skor neden bu kadar önemli?

Bilmeyenler için önce biraz Klout‘tan bahsedeyim. Klout, sosyal medyadaki hesaplarınızı ne kadar etkili kullandığınızı ölçen, bu ölçüme göre size 100 üzerinden puan veren bir site. Paylaştığınız içeriklerle, fotoğraflarla ya da videolarla karşınızdakileri (takipçiniz, arkadaşlarınız vb.) ne kadar etkilediğinizi, bu paylaşımlarınızla onları ne kadar harekete geçirdiğinizi (ReTweet, mention, like, comment vb.) harmanlıyor. Bu harmanlamanın sonucunda size puanınızı söylüyor.

İyi ama bu puan ne işime yarayacak?  diyorsanız, Klout bunu da düşünmüş. Perks bölümünden etki sahibi (influence) kullanıcılara özel, belli kategorilerde fırsatlar/ikramlar sunuyor. Klout’un normal hayatta (“offline” tarafta) kullanıcıyı mutlu edeceğine şüphe yok. Sinema, televizyon, alışveriş vb. pek çok fırsat konusunda Klout iyi bir pazarlama aracı. Pek çok marka Klout’a özel “ikramlar” sunmaya başladı. Audi, Klout skoru belli bir puanın üzerinde olan kullanıcılar için Le Mans duvar kağıdını özel içerik olarak Facebook sayfası üzerinden veriyor. Stephen King yeni e-kitabını piyasaya çıkmadan önce ilk kez etki sahibi kullanıcılarla paylaşacak mesela. Böylesi özel (exclusive) bir içeriğe sahip olmak, kullanıcı açısından da önemli.

Klout’un pazarlama fırsatları barındırmasının bazı nedenleri var:

Şu anda dünyada sözü geçen tek site Klout.

Klout’un 100 milyondan fazla kullanıcısı var. Bu da markalar ve kullanıcılar için büyük bir fırsat ve potansiyel sağlıyor. Buna ek olarak Hootsuite gibi siteler Klout skorunu uygulamalarına entegre ediyor ve Klout her geçen gün daha önemli hale geliyor.

Sosyal medya hesaplarını harmanlayıp nihai skoru veriyor.

İlk başta sadece Twitter ve Facebook ile başlayan macera, şimdilerde Foursquare, YouTube, Instagram, Flickr, LinkedIn, Tumblr, Blogger, Last.fm hesaplarının da bağlanmasıyla devam ediyor. Bu da sizi sadece Twitter’da etkin olmak yerine, diğer hesaplarda da etkin olmaya zorluyor. Bu sayede tüm hesaplarda yaptığınız eylemlerle etkin kullanıcı profiliniz ortaya çıkıyor.

Hakkınızda fikir sahibi olunmasına fayda sağlıyor.

Klout skorunuzla insanlar internetteki varlığınıza ilişkin fikir sahibi olabiliyor. Skoru 70’in üzerinde olan bir kullanıcı, Klout ortamında “akıllı adam” olarak görülebiliyor.

Klout’un yaptığı kullanıcıları belli kriterlere göre önceliklendirme aslında. Bu da markaların ulaşmak isteyeceği kişileri belirlemesinde etkili bir faktör. Çevresi tarafından “sevilen”, etkili olan kullanıcı seçimi marka için daha önemli hale geliyor. Aynı şekilde marka, sunacağı fırsat ile kullanıcılarını sınıflandırabiliyor.

Siz Klout hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce pazarlama anlamında başarılı olabilir mi? Markalar Klout’u ne derece önemsemelidir?

6 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.