#KristalElma Nasıl Daha İyi Yapılabilir?

Bu sene 26.’sı düzenlenen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’ne dair gözlemlerimi ve naçizane bu organizasyonu nasıl daha iyi yapabileceğimize dair fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Ülke olarak vizyonumuzu geniş tutmalıyız

Bu seneki program ve katılan isimler yine dolu doluydu. Bu sayede reklamcılığın -en azından dünyada- gittiği yeri göstermesi açısından faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Buradan da bize bir ders çıkıyor. Globalden gelen konuşmacıların yaptığı kampanyaları anlatmasıyla, işin perde arkasını görmemiz ve ülke olarak bu çıtaya nasıl erişeceğimizi iyice düşünmemiz gerekiyor. Ülke olarak marka ve ajanslarımızın aynı vizyona sahip olması gerektiğini, bizden de ses getirecek işlerin çıkabilmesi için var gücümüzle çalışmamızın gereğini bir kez daha görmüş olduk. Sektördeki dernek ve vakıfların da bu konuda genç-yaşlı tüm profesyonelleri, reklamcı adaylarını desteklemesi gerekiyor. Önümüze çıkan tek engel bütçe kaygısı olmamalı. Bu sayede Kristal Elma’ya katılan işlerin de kalitesi artacak, bu işler globalde de ödüle bir adım daha yaklaşacak.

Kristal Elma global bir etkinlik olmalı

Tıpkı Cannes Lions ve Golden Drum gibi Kristal Elma Yaratıcılık Festivali de prestijiyle nam salan bir etkinliğe dönüşebilir. Bunun için sadece Türkiye’deki ajansların değil, dünyanın her yerinden ajansların başvurması teşvik edilmeli. Hatta Santralİstanbul yerine Golden Drum’daki gibi bir kasabada bu festival yapılabilir. Bu sayede festival ulusal sınırları aşacak, global bir etkinliğe dönüşecek. Bu da sektörümüze ve ülkemize artı bir değer sağlayacak. Türkiye’den daha güzel işlerin çıkması için çaba harcanacak, globaldeki işlerle yarışır hale geleceğiz.

3 gün boyunca sektör “tatil” olsun

Madem global bir festival olmasını istiyoruz, etkinliğin yapıldığı 3 gün boyunca sektör “tatil” olsun. Bu tatil sayesinde markası da, ajansı da etkinliğe gelsin ve tüm sektör tam anlamıyla burada buluşsun. 3 gün boyunca gerçekten bir festival yaşayalım.

Etkinlik programına kategoriler eklensin

Birden çok salonda oturumların olması takibi zorlaştırıyor. Etkinlik programında odalara göre renk ayrımı var ama oturumların da neyle ilgili olduğunu programa eklemek gerekiyor. Oturum Out of Home, Dijital, 360 Derece, TV, Basın, Mobil, gibi hangi kategoriyle ilgiliyse, onu eklemenin kullanıcı deneyimi ve takibi açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Ödül töreni son gün olsun

Bu seneki gibi ödül törenini iki güne yaymak ve son güne parti koymak yerine, belki tümünü son güne koymak daha iyi olabilir. Bu sayede bu sene ödül törenine dair gelen eleştirilere de bir cevap verilmiş olabilir. Bu şekilde program da buna göre planlanır. Ödül töreni dün akşamki parti gibi Black Box’ta gerçekleştirilebilir.

Sizce Kristal Elma nasıl olmalı?

Bu denli büyük bir organizasyonu hayata geçirmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Her organizasyonda aksaklıklar olur. Önemli olan eksik ve aksak yönleri tespit ederek bir sonraki sene bunları gidermiş olmak. Bu vesileyle bu organizasyonun hayata geçmesinde emek veren ve destek olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Sizin önerileriniz, eleştirileriniz, geribildirimleriniz neler? Kristal Elma Yaratıcılık Festivali nasıl daha iyi bir organizasyona dönüşebilir?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.