Mashable Çok Bozdu (Bozmaz Dedik)

Mashable’ın dijital dünyadaki namını bilen bilir. Pete Cashmore’un 2005’te blog olarak açmasıyla birlikte başlayan hikayede, Mashable bugün sektörün önde gelen haber kaynaklarından biri. Özellikle sosyal medyanın Türkiye’de gelişmeye ve büyümeye başladığı dönemde ilk takip edilen kaynaktı kendileri. Herkes birbirine Mashable’ı önerirdi.

Mashable bu aralar bozdu. Bozmaz dedik ama bozdu. Peki neden bozdu?

Mashable, popüler kültürün kurbanı oldu

Daha çok okuyalım diye, trend olan ne varsa ona yumulmaya başladı. Önceden sanki bu kadar değildi. İçeriklere bakıyorum, işe yarar bilgiden çok, çabuk tüketilecek içeriklerle doldu. YouTube’dan bir videoyu koyuyorlar, ballandıra ballandıra anlatıyorlar mevzuyu. E, ben zaten YouTube’dan izlemişim onu. Neden senin haberine tıklayayım?

Tık alma kaygısına düştü (iyice)

“Eh, çok normal tabii ki, ya ne olacaktı?” diyorsunuz, tamam ama bunu da gerçekten ilgilenen adama zaten sunarsın. Bir haber okumak istediğinizde hemen araya başka haber sokar oldu. “Yaa bakın bi’ de bunlar var bununla ilgili, ehe” diye link verir oldu.

BuzzFeed kafasına girdi

GIF’ten yürüyen, listeler yapan bir yere döndü. BuzzFeed’in kendi doğası zaten öyleydi, orayı o yüzden seviyoruz ama bunu Mashable yapınca “bi’ git” demekten başka söyleyecek söz kalmıyor. Liste mantığı iyice yayıldı evet ama sen Mashable’sın; büyük düşün, dik dur, eğilme.

İçeriklerde kalite düştü

Normalde böyle ahkam kesmem ama Mashable’da bana katkı sağlayan içerik sayısı tek tük, bazen sıfır. Fazla kolaya kaçar gibiler son zamanlarda. Dikkat edin, hep çıtır çerez içerikler paylaşılıyor.

Öte yandan…

Öte yandan, başta değindiğim üzere Mashable’ın sektöre katkısı ve yarattığı rüzgar, arkasından giden güruha olumlu yansımaları yadsınamaz. Bugüne kadar yaptıkları ve imza attıkları işler, projeler özelinde yeri ayrıdır, o noktada hakkını yemeyelim.

Bonus Bilgi: Time dergisi, Mashable’ı 2009’da “En İyi 25 Blog”dan biri seçmişti.

İçerik üretmek zor iş. İçerik pazarlamanın kolay olmadığını da biliyorum, bunun farkındayım ama tık alma kaygısına, popüler kültürün kurbanı olmaya gerek kalmadan bu sorunları aşacak platformlar gerekiyor bize.

Bakalım bundan sonraki dönemde içerikler nasıl olacak? Sizce de Mashable bozmadı mı?

5 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.