Dünyanın En Kolay Zor İşi: Fikir Bulmak

İşimiz gereği olsun olmasın, uyanık olalım olmayalım zamanımızın çoğu fikir aramakla geçiyor. Rüyamızda bile fikirler buluyoruz ve uyandığımızda bunları hatırladığımız kadarıyla bir yerlere yazıyoruz. Ben de nasıl fikir bulabileceğinize yardımcı olmak için kendi yöntemlerimi yazmak istedim.

Fikir bulmanın kesin kuralları yok elbet. Ancak temelde çağrışım ve bireyin kendini neyle beslediği önemli. Çağrışım için de gerçekten veritabanınızın sağlam olması gerekiyor. Yöntemler kişiden kişiye  değişse de işte benim önerilerim:

Zihin Haritaları

Zihin haritaları başladığınız noktadan sonuca gitme konusunda size rota çizen bir yöntem. Tek bir kelime ile başlayan yolculuğun sonunda geldiğiniz noktada fikri bulmuş oluyorsunuz. Zihin haritası yönteminde merkeze konuyla ilgili bir kelime koyun. Örneğin araba. Devamında araba ile ilgili kelimeleri yazın ve gruplayın. Anahtar, kapı, cam, bagaj arabaya ait parça grubundayken; yolculuk, yol, asfalt başka bir grupa ait gibi. Bu şekilde ne kadar çok kelime yazarsanız o kadar iyi. Yazdıklarınız bir noktada size bir şeyler çağrıştırıncaya kadar yazmaya devam edin.

Gözlem ve Deneyim

Bu biraz da kendinizi neyle beslediğinize bağlı. Reklamcılık okurken bize önerilen her filmi izlemek, her kitabı okumak, her yeri görmek şeklindeydi. Elbette her şeye yetişecek vaktiniz olmuyor ama bu süre zarfında kendinizi beslediğiniz şeyler önem kazanıyor. Örneğin “güç seninle olsun” şeklinde bir başlık yazacaksanız bunun Star Wars ile ilgili olduğunu bilmek, gerekli ön hazırlığı yapmış olmak gerekiyor. Klişedir ama insanları gözlemlemek de fikir bulma konusunda yardımcı oluyor. Eski reklamcıların dediği gibi dolmuşa otobüse binmek bir yana, annelerin günlerine katılmak, hiç alakanız olmayan bir ortamda bulunmanız da faydalı oluyor. Erkekler için askerlik yapmanın bizim mesleğe yaptığı katkısının cidden önemli olduğunu düşünüyorum.

Anahtar Kelime Yöntemi

Bu yöntem zihin haritasına benziyor ama gruplama yapmadan aklınıza o an gelen tüm kelimeleri yazmaya başlıyorsunuz. Konu yine araba ise hızlıca size çağrışım yaptıran tüm kelimeleri sınır koymadan yazıyorsunuz. Listenin sonunda Lady Gaga’ya da ulaşabilirsiniz, Özgürlük Anıtı’na da… Sınır yok, zihni serbest bırakma var.

Hiç Düşünmemek

Kendi adıma en sevdiğim yöntem bu olabilir. Çünkü hiç düşünmezken fikir bulmak gibi bir özelliğim var. Ya da ben hiç düşünmediğimi sanıyorum ama belki de konu sürekli aklımda olduğu için bana öyle geliyor. Bazen fikir bulmak için hiç düşünmemek gerekiyor. Bunu da kafanızı başka şeylerle meşgul etmekle sağlayabilirsiniz. Beyne salgılanan dopamin burada en yakın arkadaşınız. Çünkü bu salgılandığı sırada kafanız güzel oluyor, çağrışımlar sayesinde bir anda fikre ulaşabiliyorsunuz.

Birileriyle Konuşma / Beyin Fırtınası

Beyin fırtınası seanslarının pek etkili olmadığı düşünülür ama gerçekten fırtına estiriyorsanız son derece faydalı oluyor. Biz Kerem Bey‘le konuşurken “leb” demeden Çorum’u anladığımız için mevzuyu bilen/bilmeyen birileriyle konuşmak son derece faydalı oluyor. İş arkadaşlarınızın hepsiyle iyi anlaşamıyor olabilirsiniz ama mevzu iş olunca birbirinizi iyi anlamda etkilemeniz ve bir fikre ulaşmanız gerekiyor. Bunu da konuşarak, beyin fırtınası seansları düzenleyerek yapabilirsiniz.

Başka Fikri Olan?

Buradakiler dışında elbette başka yöntemler de var ama şimdilik önerileri bunlarla sınırlandırmak ve toparlamak istedim. Sizin özellikle kullandığınız yöntemler var mı? Nasıl fikir buluyorsunuz?

3 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.