Türkçe Bir Nasıl Yapılır Kaynağı: Nasıl Kolay

Yurt dışında görmeye alıştığımız How to? (Nasıl yapılır?) platformları için Türkçe bir alternatifi paylaşmak istiyorum: Nasıl Kolay. Nasıl Kolay’da modadan sağlığa, kariyerden yeme ve içmeye kadar pek çok kategoride yönlendirici içerikler bulunuyor.

İnternet bir derya, hepimiz bunun farkındayız. Benim de günümün neredeyse tamamı bu derya içinde İngilizce kaynak takibi ve okumayla geçiyor. Okudukça aydınlanıyorum, aydınlandıkça hayıflanıyorum. Çünkü denk geldiğim onca güzel İngilizce içeriğin maalesef Türkçe dilinde olmaması ve dilimizin bu konuda yetersiz kalmasına üzülüyorum. Bu derya içerisinde belli konularda Türkçe kaynak sayısı oldukça az ve yetersiz kalabiliyor.

Wikipedia’da bile bir makalenin İngilizcesi inanılmaz detaylıyken, aynı makalenin Türkçesine baktığınızda kuş kadar bilgi veriyor. Tıpkı Wikipedia gibi, “How to” rehberleri içerisinde de Nasıl Kolay gibi Türkçe içerik üretimi yapan bir platforma ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Nasıl Kolay, Türkçe içerik üretimi noktasında çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Belli konulara giriş (101) bilgileri veriyor. Temel internet kullanıcısından, İngilizce takipte zorlanan pek çok kullanıcıya kadar içerikleriyle fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Yeni bir girişim olması nedeniyle içerik havuzu tahmin edeceğiniz üzere o kadar da dolu değil. Yine de makale yazımından manganezin faydalarına, nikah işlemleri tarifinden anonim şirket tanımına kadar pek çok konu yer alıyor. Bu havuzun zamanla detaylanacağı ve giriş seviyesinden çok daha detaylı rehberlere, tariflere geçileceğini umuyorum.

Özetle, Nasıl Kolay’ın Türkçe içerik üretimi noktasında ülkemiz ve dilimiz adına faydalı bir platform olacağını düşünüyorum.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.