Nasıl Yapıldı: Deneme Yazıları Facebook Uygulaması

Deneme Yazıları Facebook uygulaması taslağıSağdaki fotoğraf, dün sitemde yazdığım Deneme Yazıları Facebook uygulamasının, Hakan Celep ile birlikte konuşup hazırladığımız taslağına ait. Fotoğrafta, uygulamanın şu anki haline yakın şekli görülüyor. Bu yazıda Deneme Yazıları’nın uygulamanın yanında nasıl bir “evrim” geçirdiğini, belgeleriyle birlikte görelim.

Kağıt üzerinde konuşurken bile heyecanlandığımız uygulama, Facebook üzerindeki okurlarımıza daha etkili biçimde ulaşmak üzere tasarlandı. Bu uygulama ile birlikte bugün şunu tekrar düşündüm:

Deneme Yazıları, 30 Kasım 2008’de başladığı resmi yayınından bu yana epey bir değişim geçirdi ve resmen başka bir şeye “dönüştü”. Bu “şey”, iyi anlamda tabii ki! Daha da iyi yerlere gelmesi için ne(lerin) gerektiğini uzun uzun düşünüyor ve tartışıyoruz.

Uygulamanın nasıl yapıldığına gelecek olursak… Daha önceki uygulama, teknik olarak bir RSS okuyucu üzerine kurulmuştu. Sadece son 5 yazıyı özet halde beslemeden (feed) alıp, kullanıcıya sunmak üzere kodlanmıştı. Ancak bu haliyle bile, uygulamada kasılmalar oluyordu. Kimi zaman hatalar, kimi zaman açılmamalar… Şu anda, bu problemler ortadan kaldırıldı. Artık kasılma ve açılmama sıkıntısı -olağanüstü haller dışında- yok. Uygulama da evrim geçirdi. Önceden 5 yazılık bir liste olan şey, şimdi interaktif bir gazete görünümüne kavuştu. Önceki çatıyı sadeleştirip, Facebook’un geliştiriciler için sunduğu FBML ile rötuşlandı. Taslakta da gördüğünüz yapı, tamamen CSS ile tasarlandı, PHP ile hayat buldu.

Deneme Yazıları’nın “evriminden” bahsetmişken, sitenin 30 Kasım’dan bu yana yaşadığı değişime şöyle bir göz atalım:

Bu ekran görüntüsü, sitenin yapım aşamasını “yazım aşaması” olarak gerçek zamanlı bir geri sayım sayacı ile sunuyordu. 29 Kasım gecesi, saat 00.00 olup tarih 30 Kasım 2008 olduğunda, “Siteye gir” ibaresine tıklanıp yayın başlamıştı.

Yapım Aşaması ve Gerçek Zamanlı Geri Sayım Sayacı

Aşağıdaki ekran görüntüsü, sitenin 30 Kasım’da başladığı yayınla birlikte okurlara sunuldu. Yaklaşık 2 ay sonra tasarımda revizeye gidildi ve bu tema, özellikleri ile birlikte tamamen terk edildi.

Resmi yayına başladığımız günkü site (30 Kasım)

Aşağıdaki ekran görüntüsü ise değişimin ilk habercisi olan DY | tema‘ya ait. Önceki haline nazaran eklenen yeni kutular ve bileşenler ile yepyeni ve taptaze bir okur deneyimi sunuyordu.

Bir üstteki temadaki yapıyı tamamen terk etmeden tasarlanmış, kenarları yuvarlak kutular, yepyeni bileşenler ve bölümler ile ünlü yazarların karşıladığı DY | modern

Nerden nereye… Yazımı Steve Jobs’ın bir sözüyle bitireyim:

“We’re not done yet. Far from it…”

1 Comment

  • Hasan says:

    Bence ilk halinden bu yana hep daha iyi yerlere gelerek ilerleme olmuş. Deneme Yazıları’nı ilk anından beri takip etmeye uğraşıyorum ve bana göre önemli projelerden biri… Umarım çok daha iyi yerlere gelir. Başarılar.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.