Niş Sosyal Ağların Kendiniz ve Markanız İçin Kullanımı

Sosyal medyada hem kullanıcı hem marka olarak var olmak Facebook’ta ve Twitter’da birer hesap açmakla mümkün olmuyor elbet. “Sosyal medyada bir şeyler yapalım” dendiğinde akla ilk önce Facebook’ta sayfa açmak gelse de, markanızın kullanabileceği niş sosyal ağlar da mevcut. Bu ağlarda var olmak için detaylı bir strateji ve planlama gerekirken, hem kullanıcı hem marka olarak neler yapıldığına birlikte bakalım.

Öncelikle bu niş sosyal ağlarda da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi sadece var olmak için var olmamalısınız. Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi ağlarda -ister birinde ister hepsinde birden- var olmanızın bir nedeni varsa, yazının devamındaki niş ağlarda olmanız için de nedenleriniz olmalı. Aşağıda bazı niş sosyal ağları görebilirsiniz.

Instagram: Bugüne kadar sadece iPhone’da kullanılabilen ve yakında Android’e gelmesi beklenen Instagram, sunduğu filtrelerle fotoğraflara manipülasyon yapmanızı ve bu fotoğrafları kolayca paylaşmanızı sağlıyor. Ford’un #Fiestagram kampanyası Instagram’ı kullanıyor.

Quora: Quora, kullanıcı olarak kişisel markanıza katkıda bulunabileceğiniz bir alan. Her konuda zihin açan, düşünmeye ve araştırmaya sevk eden, gelen cevaplarla soruların içinde kendinizi kaybettiğiniz bir ağ. Quora’da soruları, cevapları, kullanıcıları, konuları takip edebilir ve ilgi alanlarınızı başlıklar halinde organize edebilirsiniz. Pek çok “ünlü” kullanıcı da burada. Kullanmaktan son derece keyif aldığım bir ağ olan Quora’ya, şu aşamada sadece davetiye aldığınız takdirde üye olabiliyorsunuz.

Pinterest: Pinterest, beğendiğiniz fotoğraf ve videoları “iğneleyip panoya asma” mantığında sunan bir servis. İçeriğinde popüler fotoğraf ve videolardan çok, daha ilginç olabilecek görsellere rastlıyorsunuz. Bu fotoğrafları kendi panolarınız içinde sınıflayabilir ve organize edebilirsiniz.

Foodspotting: Facebook’un f8’de duyurduğu Open Graph ile birlikte Facebook’la entegre hale gelen Foodspotting, restoranlardaki yemeklerle ilgili paylaşımlar yapmayı sağlıyor. Bir mekana gittiğinizde o mekandaki yiyecekleri, mekanın menüsünü, yemeklerin fotoğraflarını görmenizle birlikte mekan hakkında daha çok bilgi sahibi oluyorsunuz.

Slideshare: Sunum paylaşımları için vazgeçilmez bir platform haline gelen Slideshare, Quora’daki kişisel marka algısını sunumlarla pekiştirebileceğiniz bir alan. Sunumlar için paylaşım ve embed özelliği de sosyal medyanın ruhuna uygun. Daha önce Adobe Flash Player içinde görünen sunumlar artık HTML5 teknolojisine sahip bir site ile yayında.  Slideshare ile markanız ve kendinizle alakalı faydalı içerikler sunabilirsiniz.

Yukarıda “niş” olarak bahsettiğim sitelerin dışında elbet başka siteler de bulunuyor. Bu ve benzer sosyal ağlar için de strateji geliştirmenin ve buralarda ne şekilde yer almanın faydalı olacağını tekrar tekrar planlamak gerek.

Siz bu ve benzeri ağları marka(ları)nız ya da kendiniz için ne şekilde kullanıyorsunuz? Örnekleri ve linkleri yorum olarak paylaşabilirsiniz.

7 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.