Open Graph Dedim Dedim İnanmadınız, Ne Oldu Şimdi?

Birkaç aydır Open Graph ile ilgili duyduğumuz heyecanları konuşuyorduk kendi aramızda. Aynı zamanda çalıştığımız markalara da bu konuyla ilgili bilgiler aktardık. Facebook Developers Blog da Open Graph’in meyvelerini yayınlamaya başlayınca iş daha da keyifli hale geldi. Özetle Open Graph web sitelerini ve uygulamaları uçururuyor.

Open Graph’e gelen özel eylemler sayesinde kullanıcıların web siteleri ve belli uygulamalardaki deneyimleri artık beğenmenin ötesine geçiyor. Önceden bir markayı beğenmek zorundayken artık bu markayı beğenmeseniz bile, bu markaya ve uygulamaya ait içeriklerle etkileşime geçebiliyorsunuz. Ticker alanında görmeye alıştığımız “bunu okudu, şunu izledi, onu dinledi” eylemleri dikkat çeker hale geldi ve Open Graph sayesinde bu uygulamaların kullanıcı sayılarında dikkate değer artışlar meydana geldi.

Facebook’un Developers Blog’unda şu ana kadar yayınlanan Open Graph sonuçları özetle aşağıdaki gibi. Detaylar için “Developer Spotlight” başlıklı yazılara göz atabilirsiniz.

  • TripAdvisor’ın Cities I’ve Visited uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısı 10 kat arttı.
  • Foodspotting’in aylık aktif kullanıcı sayısı 2 katına çıktı. Facebook’tan gelen ziyaretçi trafiği (referral traffic) 4 kat büyüdü.
  • İzlesene’nin aylık aktif kullanıcı sayısı 250 binden 6.5 milyona çıktı. Bir kullanıcının bir günde izlediği video sayısında da 3 kattan fazla artış meydana geldi.
  • Pose’nin mobil uygulamasına ve web sitesine kayıtlarda 5 kat artış oldu.
  • The Guardian’ın sosyal okuyucu uygulaması aylık aktif kullanıcı sayısı 3.9 milyona çıktı. Bu kullanıcılardan yarısından fazlası 25 yaş altındaydı.
  • Goodreads Open Graph uygulaması ile 6 milyondan fazla kitap oylandı, okundu veya okunacak olarak işaretlendi, Günlük aktif kullanıcı sayısında %77’den fazla artış oldu.
  • Pinterest Open Graph entegrasyonu ile bir aydan kısa sürede siteyi ziyaret eden Facebook kullanıcılarında %60’tan fazla artış meydana geldi.

Yukarıdaki verilerden Open Graph’in sosyal tasarımı (social by design) sayesinde halka etkisini başarılı şekilde tetiklediği ve diğer kullanıcıların da bu uygulamaları kullanmasını sağladığı sonucunu çıkarabiliriz. Open Graph’in bu tarz kullanımı ile artık kullanıcılar da rutin eylemlerin dışına çıkıyor ve içeriklerle etkileşimlerini özel eylemler sayesinde arkadaşları ile paylaşabiliyor. Gazete okumayan arkadaşlarımız bile her makaleyi okuyor artık.

Bu yönden bakınca Open Graph beni heyecanlandıran yeniliklerden biri. Siz Open Graph hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce markaların işine yarayacak mı?

2 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.