Pinterest’te Nasıl Daha Çok Repin ve Beğeni Alabilirsiniz?

pinterest-bildirimGörsel zenginlik ve kullanım kolaylığı ile Pinterest’te panoları doldurmak hayli keyifli bir alışkanlığa dönüşebiliyor. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi burada da bir çevre oluşturmak ve panolara eklediğiniz içeriklerin yayılmasını sağlamak gerekiyor. Küçük ipuçları ile Pinterest yayılma konusunda etkili sonuçlar verebiliyor. Bu yayılmayı sağlamanın ve etkileşimi artırmanın bazı yolları var. Gelin, bu yollara ve ipuçlarına birlikte bakalım.

Panoya ait uygun kategoriyi seçtiğinizden emin olun

Pinterest’te yer alan tüm içerikler belli kategorilerde toplanmıştır. Bu kategorilerdeki içerikleri panolardaki görseller oluşturur. Sanat, hayvanlar, tasarım, yemek, film, geek, fotoğraf gibi 30’dan fazla kategori vardır. Eğer size ait bir yemek panosu varsa, bu panonun kategorisini Tarih yapmayın. Yaptığınız zaman yemekli içerikler tarih kategorisi altında gösterilecek ve alakasız olduğu için etkileşim almanız çok zor olacaktır.

Kategori Seçimi

Gelişine Repin’lememeye çalışın

Bazen panoları doldurmak ve zaman kazanmak için içerikleri olduğu gibi repin ederiz. (Bilmeyenler için, Repin bir kullanıcının eklediği içeriği kendi panonuza eklemek demek. Retweet, reshare, forward gibi.) Bunu yapmak yerine içerikteki metni değiştirmek ve ilgili bir metin yazmak, profilinizdeki ilgili panoyu seçmek faydalı olabilir.

Repin

İlgili #hashtag kullanın

#Etiket eklemek Pinterest’te ilk başta olmayan ve ihtiyaç duyduğum bir özellikti. Hashtag’in de gelmesi ile birlikte #etiketlediğiniz içerikler tıpkı Twitter’da olduğu gibi artık bir arada. Bu da içeriğinizi benzerleri ile daha görünür yapmak anlamına geliyor. Bir yukarıdaki maddede gelişine repin etmeden önce içeriğe #etiket ekleyin. Tek bir etiketle bile 150’den fazla repin, 120 beğeni alabilirsiniz. Bir öneri, Instagram’da olduğu gibi burada tonlarca etiket girmek zorunda değilsiniz.

Hashtag

Pinterest hesabınızı Facebook Open Graph’e bağlayın

Open Graph’in Facebook dışına trafik yaratma konusundaki namı Pinterest’te de çok güzel sonuçlar verdi. Pinterest, Open Graph entegrasyonunu yapalı daha bir ay bile olmadan Facebook’tan gelen günlük ziyaretlerde %60 artış olmuştu. Hesabınızı Pinterest’e bağladığınızda Zaman Tüneli’nizde (Timeline) ilgili bölüm ve hikayeler çıktığı için, etkileşimde artış oluyor.

Open Graph

Pinterest şöyledir, etkileşim böyledir

Temel önerilerim bunlar. Yukarıdakilerle birlikte Pinterest hesabımdaki etkileşim oranlarımda bir süredir artış görüyorum. Bir kullanıcının benden repin ettiği içerik bir anda yayılıp 100’lü rakamlara ulaşabiliyor.

Etkileşimi artırmada sizin kullandığınız yollar neler? İpuçlarınızı yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

3 Yorum

  • gayet kullanışlı ipuçları ve bilgiler içeren güzel bir yazı, emeğinize gözleminize sağlık…

  • g plus takipçi dedi ki:

    tesekkur ederız emegınıze saglık sayenızde çok ıyı yerlere geldık

  • gamze dedi ki:

    Merhaba,
    Eski bir pinterest yazınız fakat ilgili hastagleri kullanmam ve özgün ve düzgün içerik (fotoğraf) koymama rağmen pinlerim kesinlikle yayılmıyor. Nerede yanlış yapıyor olabilirim ya da sizin yeni önerileriniz olabilir mi? Teşekkürler :)

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.