Reklamda Insight (İçgörü) Neden Önemlidir?

Her gün fikirler buluyoruz. Uçuyoruz, kaçıyoruz. Kimsenin aklına gelmeyen fikirlerimize aşık oluyoruz. Ta ki “Ee, bu fikri neye dayandırdın?” sorusunu duyana kadar. Peki neden bu soruyu duyduğunuzu merak ettiniz mi? İçgörü (Insight) eksiği yüzünden olmasın?

Reklam ve pazarlama sektörü açısından baktığımızda, içgörü hedef kitlemizin düşündüğü, sahip veya aşina olduğu şeydir. Reklamcı olarak sizden o şeyi bulmanız ve bu şey doğrultusunda çözüm üretmeniz beklenir.

Bir reklamı izlediğinizde ya da yeni bir mobil uygulama yüklediğinizde aklınızdan şu ve benzeri düşünceler geçiyorsa:

  • “Tam da beni anlatıyor.”
  • “Oha bu kadar olur!”
  • “İşte bu ihtiyacımı görüyor.”
  • “Şu sorunuma çözüm oldu.”

Tebrikler, bir içgörüden hareket ettiniz demektir. Peki bu ne demek?

Reklamda içgörü, amaca hizmet eden cevaptır. Peki bu cevaba nasıl ulaşabiliriz?

  • Aldığınız brief doğrultusunda hedef kitlenin alışkanlıklarını, düşüncelerini araştırın. Sosyal medyadaki paylaşımlarına, hakkınızda neler konuşulduğuna bakın.
  • Örneğin ürününüz otomobil ise, hedef kitlenizin otomobil alma, araştırma konularında ve markanızla ilgili ne düşündüğünü analiz edin.
  • Diyelim ki hedef kitleniz “Bu marka çok pahalı ya, az ucuzlasa iyi olur aslında” diye düşünüyor. O halde yapacağınız işte indirim vermenin veya ek bir fırsat sunmanın faydalı olabileceğini göz önünde bulundurun.
  • Sağlam bir içgörüden hareketle oluşturulmuş bir örnek de “Bugün Kandil mi?”. O gün kandil olup olmadığını hep şaşırırız. Bu ihtiyaca cevap olarak yapılan sitede o gün kandilse “Evet”, değilse “Hayır” yazıyordu.
  • Ya da bizim 2011 yılında yaptığımız fan edition kampanyası. Hedef kitle kendi Volkswagen aracını oluşturmak istiyordu. Bu amaca hizmetle biz de fan edition’ı yapmıştık.
  • Veya hedef kitlesi uzun yol şoförleri olan BP Vanellus sayfasında Cuma günleri arabesk klipler, şoförlerin en çok dinlediği şarkıları paylaşıyorduk.

Bu yazının içgörüsü: “Reklamda içgörünün neden önemli olduğunu bilmiyorum.”

Çözüm: Konuyu birkaç örnekle ve sade şekilde bir blog yazısında anlatmak.

Örnekler çoğaltılabilir. Farklı örnekler görmek için Cannes Lions gibi yarışmaların örnek vaka (case study) videolarını izleyin. Orada içgörü, çözüm ve sonuçları toplu halde görebilirsiniz.

Reklamda içgörü, hedef kitlenin ihtiyacına cevap verdiğiniz için önemli. Bu sayede işiniz yayılabilir ve başarıya dönüşebilir. Fikirlerinizin ayaklarının yere basması da bu anlama geliyor. “Ee, bu fikri neye dayandırdın?” sorusunun cevabı içgörüde yatıyor.

Sizce başarılı içgörü yakalamış ve bunu güzel şekilde uygulamış hangi markalar ve işleri var? Yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

1 Comment

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.