Sabah Rutini ve Avcılar’da Yaşamak

Avcılar’da yaşayanla, Bebek’te yaşayan iki kişi güne neden aynı rutinle başlayamıyor? Ya da Manhattan’da oturanın kafası rahatken, Amerika’nın banliyölerinde hayata tutunmaya çalışanların neden sabah rutini yok?

Son zamanlarda iyice trend haline gelen “Başarılı insanlar sabah neler yapıyor? Kaçta uyanıyorlar? Ne yiyorlar?” gibi yazıları tararken Türkiye -belki de İstanbul- ile ilgili çok çarpıcı bir içgörü yakaladığımı fark ettim.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Avcılar ya da Bebek’te yaşamıyorum. Aşağıya yazdıklarım gözlemlerimi aktarmanın ve hislere tercüman olmanın ötesinde bir niyet içermiyor.

Okuduğum son yazıda, erken uyananlardan biri çocuk sahibi. Bu yüzden gece 3.30’da uyanıyor. Sebebi de gün içinde kendine ayıracak vaktinin olmaması. Bir başkası da sabah 4 buçukta uyanıyor. Spor yapıyor, duş alıyor, gazeteleri okuyor, sonrasında işe gidiyor.

Bu ve benzeri pek çok kişi benzer rutinlere sahip.

Ben ise sabah erken uyanmayı ve güne erken başlamayı sevenlerdenim. Gece çok geç saatlere kalmadan uyumuş oluyorum.

Sabah 5.30’da uyanmak ve kürek çekmek

Geçen aylarda kürek çekmeye başladım. Haliç’teki Deniz Kulübü’ne gidiyordum. Hafta sonu bana kalsın diye hafta içi gitmeyi seçtim. Üstelik sabah, mesaiden önce. Bunun için sabah 5.30’da uyanıyordum.

Bir insan niye sabah 5.30’da uyanır? Normalde “5 dakika daha” uyumak için 25 kez telefon alarmını erteleyen insanlar olarak erken uyanma motivasyonuna sahip olmak gerek. Üstelik bu erken kalkıp öyle evde dolanmak da değil. Kalkıp hazırlanmak ve kürek çekmeye gitmek. Kürek sporunun öyle bir etkisi var. Bağımlılık yapıyor.

Uyandığımda bir şeyler yiyip yola çıkıyordum ve saat 7’de suya inmiş oluyordum. 8.40’a kadar küreği, duşu ve hazırlanmayı tamamlayıp 9.30’dan önce ajansta oluyordum.

Bu şekilde ajansa geldiğim ve erken uyandığım sabahlarda enerjimin yüksek olduğunu, kafamın açıldığını ve etrafa daha olumlu baktığımı söyleyebilirim. Erken uyanmanın ve enerji gerektiren bir sporla uğraşmanın faydasını kısa sürede gördüm.

Avcılar’da ve Bebek’te erken uyanmanın farkı

Tamam, iş öncesi bir uğraşla kafayı boşaltmanın güzelliği ve erken uyanmanın faydası tartışılmaz. Ama İstanbul’da yaşıyorsanız durum daha da garip. Bizde insanlar uzaklardan işine zamanında gelebilmek için mecburen erken uyanıyor. Yazının en başındaki soruya dönecek olursak;

 • Avcılar’da yaşayan bir İstanbullu, bahsettiğimiz gibi sabah rutinine ayıracak vakit bulabiliyor mu?
 • Akşam evine rahat gidebiliyor mu?
 • Tıkış tıkış metrobüste gitmektense, “az daha ofiste durayım, kalabalık geçsin” diye evine geç varmaktan başka çaresi kalıyor mu?
 • Toplu taşımada sabah işe gelirken kafası rahat edebiliyor mu?
 • Onca kalabalık insanın arasında derdini Twitter ya da Facebook’tan duyuruşuna neden cevap alamıyor?
 • Güne mutlu ve enerjik başlaması için şartlar sağlanmış mı?

Çok basit bir konu belki ama düşününce pek çoğumuza sabah kafa rahat uyanmak bir lüks gibi geliyor.

Keşke bizim de çoğunluğumuz o çok başarılı insanlar gibi sabah rutinlerine girebilse.

Keşke bu aşırı kalabalık şehirde birbirimize karşı daha güleryüzlü olabilsek.

Keşke tek derdimiz yer kapmak ya da bir arkamızdakini tökezletmek olmasa.

Keşke kaldırımda bulduğumuz ilk boşluğa hızlıca yanaşmak yerine oradan yürüyecek yayaları düşünebilsek.

Keşke…

Keşke demek yetmiyor elbet. Ama keşke, “keşke”lerimizi azaltsak ve bir arada mutlu mesut, kafa rahat yaşasak…

Sadece kendimizi değil, karşımızdakini düşünerek…

4 Comments

 • Arman says:

  Kurek guzel bir spor ve iyi bir rutin olmus Ali. Tebrik ederim :)
  Benim sabah rutinim ise 07:00 ‘da kalkmak ve kopegimle once kisa bir yuruyus yapmak ardindan onu arkadaslariyla oynamasi icin kopek alanina goturmek. Kopek alaninda da kahvemi icerek kahvaltimi yapmak. Saat 08:45 gibi de ofiste oluyorum.

  Tabi benim en buyuk avantajim is yerimin ve evimin arasinin 5 dakika olmasi. Ikisi arasinda uzun mesafeler olan insanlarin sabah rutinleri olsa da aksamlari da bir rutin belirlemeleri gerektigini dusunuyorum. Gunun yorgunlugunu ve stresini atmadan gerceklestirilecek olan uyku maesef verimli olmayacaktir.

  Sen ne dusunuyorsun :)

 • Ali Erkurt says:

  Yorum için teşekkürler Arman, katılıyorum akşam rutinine :) maalesef mesele bir yerden bir yere gitmekte belli saatlerde rahat edememek. Akşam saatlerinde insanların tek isteği uzaktaki evlerine ulaşmak olduğu için, rahatlama için de pek fazla şey düşünemiyorlar sanıyorum. Ya da düşünenler de evlerine yakın mekanlarda vakit geçiriyor.

 • ertugrulm says:

  Güzel yazı. Kilit nokta ulaşım için harcadığın zamanı mümkün olduğunca kısaltmak. Büyük şehirlerde güzel bir evde oturmak yerine çok ufak ama yakın bir yerde oturmayı tercih etmek gerekiyor bence.

 • Ali Erkurt says:

  Ertuğrul, söylediğin çok doğru. Bunun sağlıklı olabilmesi için de sanırım şehir planlamanın ve yapılaşmanın en düzgün şekilde yapılması gerek.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.