Sosyal Televizyon Deneyiminde Yeni Adımlar

Sosyal medya ile birlikte televizyon izleme alışkanlıklarımız da değişiyor, bir süredir bunları konuşuyoruz. Televizyon izlerken boş durmuyoruz. Bir gözümüz elimizdeki telefonda ya da tablette, kulağımız da televizyonda. Çoklu ekran deneyimini iyileştirme amacıyla yapılan çalışmalar da giderek artıyor. Son örneği de Sync.

AdAge’in haberine göre, WPP’ye bağlı Xaxis, “Sync” ürünü sayesinde televizyon reklamlarından kaçan kullanıcılara eş zamanlı olarak mobil cihazlardan reklam gösterimine başlayacak. Bu sayede sosyal televizyon deneyiminde entegrasyon reklamlarla sağlanmış olacak.

Bu adımı atmada şu nokta önemli: Xaxis CEO’su Brian Lesser’ın söylediğine göre; televizyon izleyicilerinin %50’si televizyon izlediği sırada başka bir cihazla ilgileniyor. Sync sayesinde dikkati dağılan kullanıcıları mobilde yakalamak hedefleniyor.

Reklamveren açısından bakınca, pahalı TV reklamları için mantıklı bir çözüm. Ama televizyondaki reklamı izlemek yerine elindeki cihazla ilgilenen kullanıcının karşısına, kaçtığı reklamın çıkması da antipati yaratabilir.

Bunun yerine kullanıcıyı işin içine dahil edecek daha sosyal bir çözüm bulunabilir. Örneğin televizyonda söylenen bir şeyi, mobil cihaza bağlamak ve kullanıcının bu şekilde etkileşime geçmesini sağlamak daha etkili olabilir.

Öyle ya da böyle, Sync bir sorunu çözmeye epey yaklaşmış görünüyor.

Sizce bu çözüm yeterli mi? Kullanıcı deneyimini ne şekilde etkiler dersiniz?

[Görsel: Digital Trends]

1 Comment

  • e-vren ;) says:

    Sync’nin, tv seyrederken dikkati cep telefonu veya tabletine kayan kişiyi bu platformlarda nasıl yakalayacağına dair detay eksik kalmış yazıda. Tv ile diğer cihazlar arasındaki etkileşimi sync nasıl sağlamayı amaçlıyor? Ben xyz dizisini seyrederken dikkatim tabletime kaydığında ekranımda pat diye diziyle alakalı bir içerik mi çıkacak, bunu mu anlatmaya çalışmıştın?

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.