Taksim’de Bir Anda Ortaya Çıkan Şemsiyeciler

İstanbul’a ne zaman sürpriz bir yağmur yağsa (İstanbul yağmuruyla da sürprizlere gebedir), sağınız solunuz anında şemsiyecilerle dolup taşar. Adım başı bir tanesine rastlarsınız. Peki nasıl oluyor da bir anda ortaya çıkıyor bu adamlar?

1 Temmuz’da bir anda patlayıp üstümü başımı perişan eden ve Twitter’dan sitem ettiğim o yağmurda bizzat gözlemlediğim bir olayı, şemsiyelerin nasıl meydana çıktığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Sadece Taksim’de değil, İstanbul’un her yerinde bir anda ortaya çıkıyor bu şemsiyeciler. Ama burada mevzu Taksim ve İstiklal Caddesi özelinde olacak. Şemsiyecilerin meydana çıkışını ve olayların devamını anlaşılır kılmak için hazırladığım bu krokiye bakmakta fayda var:

Krokide kırmızı alan İstiklal Caddesi’dir. Yeşil noktalar ise hem Kaçış Noktaları hem de Giriş Noktaları’dır. Bu ne demek? Anlamı şu ki; şemsiyeciler yağmur başlar başlamaz yeşile boyalı alanlardan, yani sokak aralarından giriş yapıyor.

Yeşil alanları “Kaçış Noktası” olarak belirtmemin de nedeni var. Sokak aralarından giriş yapan şemsiyeciler, bir zabıta görünmesi ya da tehlikeli durum oluşması halinde yine aynı noktadan çıkış yapıyor. Yolun kenarından giderken arkamda birkaç zabıta memuru benden 3-5 adım öteden yürüyordu. Şemsiyecimiz memurları görür görmez kovasını yüklendi ve haritada görünen yeşil alanlardan kendisine en yakın olanını seçerek hızlıca çıkış yaptı. Dikkat ederseniz çoğu zaten sokak ile İstiklal Caddesi’nin kesiştiği yerde pusuya yatıyor.

Bonus Bilgi: Şemsiyeciler pazarlama taktiği olarak “bay-bayan şemsiye vaağğrr” lafını sıklıkla kullanıyor. Halbuki şemsiyelerin hepsi unisex ve kadın da gelse erkek de gelse aynı şemsiyeden satıyor şemsiyeciler.

Evet… Muallakta olan bir konuyu daha açıklığa kavuşturmanın, görsel hafıza ile güçlendirilmiş ders materyallerini kullanmanın gurununu yaşıyorum. Sizin bir anda ortaya çıkan şemsiyecilere dair anınız var mı?

3 Yorum

 • Peki bu şemsiyeciler, yağmurun yağmama ve para kazanamama riskini neye göre alıp yağmurun yağmasını bekliyorlar?
  Benim kafama takılan soru bu :)

 • Ali Erkurt dedi ki:

  Risk her zaman var tabii ki :). Şemsiyeler stokta bekliyor ve neden kalitesiz olduğunun cevabı da belki burada saklı.

 • sinan dedi ki:

  burada kacis noktalari uzerinde semsiyeci arkadaslarin depolarini tespit etmek lazim. zira bu depolarda ufleyince sabun kopugu seyeden aletlerin yeni nesil taramali tufenk versionlarindan havaya firlayan pervanelere, abuk sabuk gozluk, isikli boynuz gibi seylere rastlamak mumkun olucaktir. simdi bu depolardaki malzemelerin cogunun china kokenli oldugu da dusunulurse bu isin arkasinda çin mafyasi olabilir diye dusunuyorum. ara sokaklarda bekleyen çinlilerden bu depolarin yerini anlayabiliriz kanimca…
  burdan gondermeyi yakalayalim hemen:ALIBABA.COM hmmm bu blog yazisinin arkasinda kesinlikle bilinc altina hitap eden gizli bi reklam hadisesi soz konusudur…

  gelelim unisex semsiyelere. semsiyenin unisex’i olmaz. semsiye erkeklere yonelik bir aygittir. bayanin da kafasina zira semsiyeyi erkek tutar. o sirada bayan cantasinda aynasini veya rimelini aramakla mesguldur zira…

  falan filan saygilar…

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.