Çok Sevdiğim Fantastik Bir Hikaye: The Witcher

Sonradan haberim olup keşfinde geciktiğim hikayeler/oyunlar serisinin 1 numarasında The Witcher yer alıyor. Hikayesi, konsepti ve bilgisayar oyunuyla beni oldukça etkiledi. Nedenlerine bakalım.

The Witcher, Polonyalı yazar  Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış ve yaratık avcısı Rivialı Geralt’ı (Geralt of Rivia) konu alan bir fantastik seri. Bu seriden film, dizi, çizgi romanve RPG olarak bilgisayar oyunu uyarlamaları yapıldı. Ben de Witcher’la bilgisayar oyunu sayesinde tanıştım.

Beni en çok etkileyen konsept oldu. Witcher’lığın bir meslek olması, fantastik dünya, oyunlardaki senaryo ve hikayeyi çok sevdim. İpucu vermemek adına hikayeye çok girmeden genel hatlarıyla The Witcher serisini inceleyelim.

Witcher, yaratık avlayıp insanlara yardım ederek geçinilen bir meslek. Witcher’lar da normal insanlardan farklı olarak mutantlar ve bazı insan üstü güçleri var. İnsanların savaşmaya korktuğu durumlarda witcher’lar belli bir ücret karşılığı yaratık avlıyor ve geçimlerini sağlıyor. Witcher’lar Witcher Okulları denen yerlerde eğitiliyor. Geralt iki kılıç kullanıyor: İnsanlar üzerinde etkili olan çelik kılıç, yaratıklar üzerinde etkili olan gümüş kılıç.

Hikayenin geçtiği dünyada elfler, cüceler, insanlar, yaratıklar var. Kralların hakim olduğu bir yönetim mevcut.

Geralt da hayatta kalan son witcher’lardan. Aşağıdaki video birinci oyunun açılışına ait. Geralt, Kral Foltest’in kızı Prenses Adda’nın lanetini kaldırma görevini alıyor ve oyun bu şekilde açılıyor.

The Witcher’ı çoğu yeni nesil RPG’lerden farklı kılansa, verdiğimiz kararlar. Oyunlar birden çok farklı son içerebiliyor. Çünkü sığ RPG’lerin aksine, aldığımız görevlerde verdiğimiz cevaplar Evet ve Hayır‘ın ötesinde olduğu için, kararlarımız da bir sonraki adımı etkiliyor ve değiştiriyor.

İkinci oyun The Witcher 2: Assassins of Kings, ilk oyunda olduğu gibi sinematik bir videoyla açılıyor. İkinci oyunda Havok motoruna geçildiği için oynanabilirlikte ve grafiklerde de  iyileşmeler var. İkinci oyunda verdiğimiz kararlarla birçok farklı sona ulaşıyoruz. Kullanıcı deneyimi de düşünülmüş. Ekranda W, A, S, D tuşlarından hangisine basmamız gerekiyorsa, o tuş ekranda ilgili yerde beliriyor. Örneğin A’ya basacaksak solda, S’ye basacaksak altta çıkıyor.

İlk oyundan bu yana sürekli bir Wild Hunt muhabbeti var. Serinin son oyunu The Witcher 3: Wild Hunt ile tüm sorular cevaplanacağa benziyor.

Henüz kitaplarına başlama fırsatım olmadı ama okunacaklar listemdeki yerini aldılar. Orijinal hikayeyi de okuyup iyice bu dünyaya dalma amacındayım.

Siz The Witcher’ı oynadınız veya okudunuz mu? Ne düşünüyorsunuz?

2 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.