Twitter Fortune 100’de Facebook’un Önünde

MySpace’i geçerek Amerika’da en çok ziyaret edilen sosyal ağ sitesi olan Facebook, yapılan bir araştırmaya göre Fortune 100’de gıdadan bankacılığa, elektronikten sağlığa, sigortadan telekomünikasyona kadar değişik sektörlerde yer alan şirketler arasında kullanım açısından Twitter’ın gerisinde kalıyor.

FriendFeed atağından sonra gündemdeki yerini koruyan Facebook, birkaç ay önce MySpace’in ziyaretçi sayısını geçtiği için yine gündeme oturmuştu. FriendFeed’i de satın aldıktan sonra Twitter’la “kapışmayı” iyice kızdıran Facebook, Burson-Marsteller‘ın yaptığı araştırma sonrasında Twitter’a yenik durumda görünüyor.

Fortune 100’de yer alan şirketlerden %54’ü Twitter’dayken, sadece %29’u Facebook’ta bulunuyor. %32’sinin kurumsal bir blogu var.
Bu sonuca göre şöyle bir çıkarımda bulunmak mümkün: Şirket açısından bakacak olursak Twitter, 140 karakterle promosyonları, kampanyaları duyurmaya, yeniliklerden müşterilerini haberdar etmeye yarar. Sadedir, nettir. Bu anlamda çok işe yarar.

%32’lik bir dilimin kurumsal bloguna bakalım. Yeni bir ürün ya da kuruma ilişkin haberleriniz varsa rahat rahat yazarsınız. Sonra bunu bir de Twitter’dan duyurdunuz mu iş tamamdır.

Bu 3 kanaldan yalnızca birini kullananlar, %76’lık oranla Twitter’ı tercih ediyor. Facebook da %14’lük bir orana sahip. Bu araştırma şirket dışı kullanım için yapılsaydı, şüphesiz ibre Facebook’a kayardı.

Blog ve Twitter ile 2 kanal kullananların oranı da %64. Yukarıda bahsettiğim blog – Twitter ikilisini pekiştirir nitelikte.

Araştırmada şirketlerin Twitter’ı kullanma nedenleri; şirket haberleri, müşteri hizmetleri, işe alımlar, pazarlama ve promosyon duyuruları olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook, popülaritesini e-posta pazarlamacıları arasında da Twitter’a kaptırıyor. Amerika’daki posta şirketleri arasında Twitter’a verilen bağlantı, Facebook’a Mart 2009’da verilen bağlantıdan daha fazla.

Şirketler arasında kullanım böyle olabilir ancak Facebook’un şu an 250 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı da bir gerçek. Ayrıca bu iki site, birbirine benzer özellikler taşısa da, yine de farklı şeritlerde seyreden iki araca benziyor. Bir tanesinde sadece tweet’lerle yaşarken; diğerinde uygulamalar, profiller, hayran sayfaları, videolar, fotoğraflar ve daha pek çok özellik bulmak mümkün. Her ne kadar farklı da olsalar, ikisi de dünyanın gündeminde yer alan ve internette çok önemli birer aktör haline gelen bu web siteleri, yenilikleri ile de her zaman konuşuluyor olacağa benzer.

İlgili Yazı: Nüfusu 250 Milyona Dayanan Bir Sanal Güç: Facebook

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.